Żądają wyrzucenia własnego zespołu z MŚ 2022: "Panie Infantino, FIFA musi teraz działać"

Irańscy kibice w wystosowanym w piątek liście do władz FIFA poprosili federację o wykluczenie ich reprezentacji z mistrzostw świata w Katarze. "Władze Islamskiej Republiki i jej federacja piłkarska nie może mieć zaszczytu uczestniczenia w największym turnieju piłkarskim, podczas gdy zabija swoich obywateli na naszych ulicach" - czytamy.

W Iranie od kilku dni trwają demonstracje w obronie praw kobiet. Ma to związek ze śmiercią Mahsy Amini, która zmarła trzy dni po aresztowaniu przez lokalną policję. W związku z łamaniem praw człowieka irańscy kibice zwrócili się w piątek w liście otwartym do przewodniczącego FIFA, Gianniego Infantino. Domagają się wykluczenia reprezentacji Iranu z tegorocznego mundialu.

Zobacz wideo Lewandowski i Szewczenko na murawie. Wyjątkowa chwila dla Ukrainy i Polski

Irańczycy chcą wykluczenia reprezentacji z mundialu. "Wzywamy do działania i sankcji za lata ucisku irańskich kobiet i kibiców"

- Powstanie w Iranie z powodu śmierci Mahsy Amini i brutalne spacyfikowanie protestujących przez rząd są niezaprzeczalnymi faktami i przywołują wiele przerażających wspomnień dla fanek futbolu w Iranie. Apelujemy do FIFA, w związku z ciągłym łamaniem praw człowieka w tym kraju, by w oparciu o artykuły 3 i 4 statutu, natychmiast wykluczyła Iran z mistrzostw świata 2022 w Katarze - czytamy na początku listu OpenStadiums, kolektywu irańskich kibiców.

Te dwa artykuły statutu FIFA odnoszą się do praw człowieka, niedyskryminacji, równości płci i walki z rasizmem. W rozporządzeniu tym mówi się nawet, że wszelka dyskryminacja "jest wyraźnie zabroniona, pod rygorem zawieszenia lub wykluczenia". Fani zwracają również uwagę na fakt, że od ponad 40 lat irańskim kobietom zabrania się uprawiania sportu czy kibicowania na stadionie.

Robert LewandowskiLegenda radzi władzom Bayernu. I wskazuje następcę Lewandowskiego

Wspomniano, że reprezentanci kraju ulegają presji władz. Potwierdził to napastnik irańskiej drużyny, Sardar Azmoun. - Azmoun potwierdził w poście na Instagramie, że gracze reprezentacji Iranu są zagrożeni wyrzuceniem z drużyny na mistrzostwa świata, jeśli się wypowiedzą - czytamy. Potwierdzeniem tego było aresztowanie obrońcy Hosseina Mahiniego. Według informacji lokalnych mediów uczestnik mistrzostw świata w 2014 roku został zatrzymany za wspieranie protestów. 

Kibice piszą wprost, że nie utożsamiają się ze swoją reprezentacją. - Wierzymy, że ta drużyna narodowa nie reprezentuje już nas ani naszych wartości jako Irańczyków. Wzywamy do działania i sankcji za lata ucisku irańskich kobiet i kibiców. Władze Islamskiej Republiki i jej federacja piłkarska nie może mieć zaszczytu uczestniczenia w największym turnieju piłkarskim, podczas gdy zabija swoich obywateli na naszych ulicach. Panie Infantino, FIFA musi teraz działać, by pomóc chronić irańskie kobiety - napisano na koniec.

Robert LewandowskiAktywista zachwycony, bo zobaczył Lewandowskiego na rowerze. Błyskawiczna riposta

Reprezentacja Iranu w Katarze zagra w grupie B. 21 listopada czeka ich inauguracyjne spotkanie z Anglią. Cztery dni później Irańczycy zmierzą się z Walią, a na koniec fazy grupowej (29 listopada) ze Stanami Zjednoczonymi.

Więcej o: