Dania pokazała koszulkę na mundial w Katarze. "To kolor żałoby"

Producent koszulek reprezentacji Danii zaprotestował przeciwko Katarowi jako krajowi -gospodarzowi najbliższego mundialu. "Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi" - napisano na Instagramie firmy.

Najnowsze stroje reprezentacji Danii zostały zaprezentowane 19 września. Do środy wiedzieliśmy, że Duńczycy będą mieli trzy komplety strojów, w trzech różnych kolorach: czerwonym, białym oraz czarnym. Wiedzieliśmy też, że koszulki nawiązywały do największego sukcesu tej reprezentacji, czyli mistrzostwa Europy z 1992 roku.

Zobacz wideo Akcja Polaków była fenomenalna, ale to tylko wybryk

W środę producent strojów - firma Hummel - poinformowała o kolejnych szczegółach. Jak się okazało, koszulki są formą protestu producenta przeciwko gospodarzowi najbliższego mundialu - Katarowi. "Dzięki nowym koszulkom reprezentacji Danii chcieliśmy przekazać dwie wiadomości. To nie tylko hołd dla największego sukcesu reprezentacji Danii, ale też protest przeciwko Katarowi i jego zachowaniom w zakresie praw człowieka" - napisał producent na Instagramie.

Kolejny wymóg Messiego ws. powrotu do Barcelony. KosmosKolejny wymóg Messiego ws. powrotu do Barcelony. Kosmos

Hummel protestuje przeciwko Katarowi

"Dlatego stonowaliśmy wszystkie szczegóły nowych duńskich koszulek na mistrzostwa świata, w tym nasze logo i kultowe znaczki na rękawach. Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale nie wspieramy Kataru jako kraju-gospodarza turnieju. Wierzymy, że sport powinien łączyć ludzi".

 

Formą protestu jest też trzecia koszulka reprezentacji Danii. Koszulka w kolorze czarnym. "To kolor żałoby. Idealny kolor dla trzeciej koszulki Danii na tegoroczne mistrzostwa świata. Chociaż przez cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, nie należy tego mylić ze wsparciem turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Chcielibyśmy złożyć oświadczenie na temat przestrzegania praw człowieka w Katarze i traktowania pracowników napływowych, którzy budowali stadiony w tym kraju" - napisano.

 

Dania zagra na mundialu w grupie D. Jej rywalami będą kolejno Tunezja (22.11)., Francja (26.11.) oraz Australia (30.11.).

Więcej o: