Chorwaci w raju, a Francuzi byli tuż nad przepaścią. Wielki mecz Duńczyków

Chorwacja wygrywa pierwszą grupę w najwyższej dywizji Ligi Narodów dzięki pokonaniu 3:1 Austrii w ostatniej kolejce fazy grupowej. Francuzi, czyli mistrzowie świata z 2018 roku uniknęli losu Anglii i spadku do dywizji B, ale ich gra w defensywie pozostawiała wiele do życzenia. "Les Bleus" przegrali 0:2 z Danią.

Grupa 1 w najwyższej dywizji Ligi Narodów była niezwykle wyrównana i do ostatniej kolejki nie było wiadomo, kto zagra w turnieju finałowym, a kto spadnie do dywizji B. Przed niedzielnymi spotkaniami prowadziła Chorwacja z 10 punktami i miała punkt przewagi nad Danią. Na trzecim miejscu byli Francuzi z pięcioma punktami, a tabelę z czteroma "oczkami" zamykała Austria, którą prowadzi Ralf Rangnick.

Francja bez Raphaela Varane'a cieniuje w defensywie. Dania ogrywa faworyta

Francuzi zdawali sobie sprawę, że nad nimi krąży możliwy spadek w Lidze Narodów, więc Didier Deschamps nie eksperymentował z ustawieniem. W dwójce napastników wyszedł duet Mbappe - Giroud, a za nimi operował Antoine Griezmann, który po raz pierwszy w karierze miał opaskę kapitańską w kadrze. Zaskoczeniem mógł być brak Christophera Nkunku czy Jonathana Claussa.

Francuzi tworzyli sobie mnóstwo sytuacji, ale większość strzałów była blokowana. Pierwszy kwadrans był dobry po stronie Francuzów, ale później coraz bardziej do głosu dochodzili gospodarze. Duńczycy wyszli z akcją w 34. minucie, a Mikkel Damsgaard dostał piłkę na lewym skrzydle. Zawodnik Brentford zauważył wbiegającego Kaspera Dolberga, a napastnik pokonał Alphonse'a Areolę i wykorzystał fatalne ustawienie Dayota Upamecano i Benoita Badiashile.

Problemy Francuzów zaczęły narastać z każdą kolejną minutą. Christian Eriksen dośrodkował piłkę w pole karne, a jeden z obrońców zgrał ją bliżej środka. Thomas Delaney, ustawiony tyłem do bramki, podał do Andreasa Skov Olsena, który stał przed polem karnym. Uderzenie pomocnika Brugii było na tyle precyzyjne, że przewaga Duńczyków urosła. Z rzutu rożnego próbowała odpowiedzieć Francja na początku drugiej połowy, ale Kasper Schmeichel szybko zniwelował zagrożenie.

Zdecydowanie najlepszą akcję Francuzi mieli w 67. minucie po tym, jak Kylian Mbappe dostał piłkę z boku boiska i uderzył ją głową. Kasper Schmeichel jednak zdołał obronić uderzenie napastnika PSG. Francuzi próbowali jeszcze pokonać bramkarza Nicei, ale finalnie przegrali 0:2 z Danią.

Dwa ciosy Chorwatów w drugiej połowie. Wicemistrzowie świata w turnieju finałowym

Początek tego meczu był dosyć wyrównany i toczył się głównie w środku pola. Pierwszy cios zadali Chorwaci w siódmej minucie, rozpoczynając akcję od własnego bramkarza. Piłka trafiła do Nikoli Vlasicia, który biegł prawą stroną i zbliżał się do pola karnego rywali. Idealnie na pozycję wtedy wyszedł Luka Modrić, który silnym strzałem pokonał Heinza Lindnera. Austriacy nie pozostali dłużni i dwie minuty później wyrównała wynik meczu. Christoph Baumgartner wywalczył piłkę na lewym skrzydle i dośrodkował w stronę Marcela Sabitzera.

Pomocnik Bayernu Monachium trafił do siatki, ale musiał potem poczekać na potwierdzenie swojego trafienia ze strony VAR. Kłopoty Chorwatów pogłębiły się w 18. minucie, kiedy z boiska musiał zejść Marcelo Brozović, który nabawił się kontuzji mięśniowej. W drugiej połowie Austriacy byli zdecydowanie bardziej aktywni, ale większość ich strzałów było blokowanych przez defensywę Chorwatów.

Na groźną akcję ze strony gości trzeba było czekać do 69. minuty, kiedy podopieczni Zlatko Dalicia wyszli atakiem pozycyjnym. Ivan Perisić dostał podanie ze środka boiska i wrzucił piłkę ze skraju pola karnego. Świetnie w tej sytuacji odnalazł się Marko Livaja, który pokonał Lindnera. Wicemistrzowie świata zadali decydujący cios trzy minuty później dzięki akcji duetu Lovro Majer - Dejan Lovren. Pomocnik dośrodkował piłkę w pole karne, a były obrońca Liverpoolu oszukał defensywę rywali i nie miał problemów z umieszczeniem piłki w bramce.

Tym samym Chorwacja zdołała utrzymać punkt przewagi nad Danią i zagra w turnieju finałowym Ligi Narodów. Od nowego sezonu w dywizji B będzie grać Austria, a Francja zdołała uniknąć losu Anglii i pozostała w najwyższej dywizji tych rozgrywek.