Kanadyjczycy są wściekli na Nike. Zdecydowany protest [WIDEO]

Reprezentacja Kanady w piątek wygrała z Katarem 2:0 po bramkach Cyle'a Larina i Jonathana Davida. Szerokim echem w świecie futbolu odbiło się zachowanie tego drugiego, który po strzeleniu gola zasłonił ręką logo Nike w ramach protestu. Kanada jako jedyny zespół, ze wszystkich uczestników mundialu, zagra na turnieju w "starych" koszulkach.

Jonathan David już w 13. minucie meczu podwyższył prowadzenie Kanady w meczu z Katarem na 2:0. Napastnik celebrował w nietypowy sposób, bo nie często widuje się zawodnika zasłaniającego logo dostawcy sprzętu. 

Zobacz wideo Lewandowski, Piszczek i Dudek w Alei Gwiazd. "Chciałbym jeszcze tu pograć"

Kanada jedyną drużyną w starych koszulkach. Logo Nike zakryte w ramach protestu

W czerwcu pisaliśmy o strajku kanadyjskich piłkarzy, którzy byli niezadowoleni z tego, jak traktuje ich tamtejsza federacja. Zawodnicy odmówili nawet gry w towarzyskim spotkaniu z Panamą, ale w zeszły piątek powrócili do gry meczem w Wiedniu z Katarem. Kanadyjczycy szybko, bo w 13 minut zdobyli dwa gole, ale w tle drugiego z nich znów pojawił się protest. Tym razem chodzi o dostawcę sprzętu dla tamtejszej reprezentacji- firmę Nike. Jonathan David, który sam sponsorowany jest przez Adidasa, po strzeleniu gola na 2:0 zasłonił logo Nike, które uznało, że Kanada nie dostanie na mundial nowych strojów, ponieważ "Kanadyjski futbol ma inny cykl rozwoju strojów".

Jak podaje RMC Sport, Nike wcześniej nie spodziewało się, że reprezentacja Kanady awansuje na mundial, a proces tworzenia strojów może zająć nawet 18 miesięcy. Wygląda na to, że Kanada będzie jedynym zespołem na mistrzostwach świata, który zagra w niezmienionych strojach. Firma Nike ubierze 15 drużyn, które wystąpią w Katarze, a 15 września firma ukazała aż 13 z 15 strojów. 

Zamieszanie wokół koszulek Kanady. Nie tylko David niezadowolony

Jak podaje " Daily Mail" Nike w oficjalnym komunikacie potwierdziło, że Kanada zagra w koszulkach, które nosi od czerwca 2021 roku. - Strój Kanady 2022 będzie taki sam, jaki zespół nosił w ciągu ostatniego roku. Stroje są podkreślone tradycyjną, czerwono-białą kolorystyką Kanady i są uwydatnione herbem kanadyjskiej federacji, na którym znajduje się liść klonu, najbardziej rozpoznawalny symbol kraju.- czytamy.

Nie tylko Jonathan David nie kryje niezadowolenia z decyzji dostawcy sprzętu. Podobne zdanie ma jego kolega z reprezentacji Sam Adekugbe, który powiedział na łamach "The Athletic", że też nie jest z tego powodu szczęśliwy: - Po prostu czuję, że każda drużyna powinna dostać nowy strój na Mistrzostwa Świata, ponieważ to symboliczne wydarzenie- podsumował obrońca.

Kanada pierwszy raz od 1986 roku awansowała na mistrzostwa świata. Na turnieju rozgrywanym w Katarze Kanadyjczycy zmierzą się w grupie z Belgią, Chorwacją i Maroko. Pierwsze spotkanie rozegrają 23 listopada o godzinie 20:00, przeciwko Belgii. Niestety w starych strojach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA