UEFA ma pomysł na nowe rozgrywki. Superpuchar Europy może odejść na dobre

UEFA po raz kolejny rozważa wprowadzenie innowacyjnego formatu rozgrywek, który pozwoli jej na osiągnięcie większych wpływów i promocję w pozaeuropejskich regionach. Zamiast tradycyjnego meczu o Superpuchar Europy, rozważana jest organizacja mini-turnieju.

Nie od dziś wiadomo, że UEFA często podejmuje inicjatywy, które docelowo mają pozwolić na osiągnięcie większych wpływów z różnego rodzaju rozgrywek. O kolejnym pomyśle poinformował dziennik "The Athletic", a dotyczy on rzekomej zmiany formatu rozgrywania meczu o Superpuchar Europy.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Patriotyzm? Orzeł? Zaszczyt? Czubek własnego nosa. Reprezentowanie Polski to dla młodych zawodników coraz częściej interes.Piłkarze odmawiają reprezentacji Polski. Ujawniamy tajemnicę poliszynela

UEFA zmieni format Superpucharu Europy?

W miejsce dotychczasowego Superpucharu miałby zostać zorganizowany "Turniej Otwarcia", który zazwyczaj nie przyciąga zbyt wielu kibiców przed telewizory, a frekwencja na stadionach nie jest zadowalająca. UEFA chciałaby więc wprowadzić nowy format, który zapewni znacznie większy sukces medialny. Idea jest związana z dwoma składowymi.

Pierwszym czynnikiem jest zapoczątkowane w trakcie pandemii rozgrywanie decydujących meczów Ligi Mistrzów na przestrzeni kilku dni w Portugalii, bez rewanżów. Pomysł przyjął się z bardzo dobrym przyjęciem, dzięki czemu organizatorzy rozgrywek mieli nadzieję na osiągnięcie jeszcze większych zysków.

Drugą kwestią jest chęć wzmocnienia przez UEFA pozaeuropejskich rynków (USA, Chiny i Bliski Wschód) i czerpać z nich jeszcze więcej zysków. Na początek organizacja planuje szczególnie skupić się na pierwszym regionie, bowiem dwa pozostałe wzbudzają pewne kontrowersje.

Nowy format mini-turnieju?

Jak informuje dziennik "The Athletic", niewykluczone jest także wcielenie w życie dość trudnego planu, jakim jest rozgrywanie części meczów w Stanach Zjednoczonych. Niezbyt pozytywnie odbierają tę ideę europejskie kluby, ale także przedstawiciele MLS, którzy obawiają się o utratę na rynku właśnie na rzecz zespołów z Europy.

Andrij Szewczenko i Robert LewandowskiLewandowski opowiedział historię opaski. "To było dzień po napaści" [WIDEO]

"Turniej Otwarcia" rozważany jest już od najbliższego sezonu. W planach jest organizacja mini-turnieju z udziałem czterech najlepszych drużyn - triumfatora Ligi Mistrzów i trzech najlepszych drużyn z rankingu. Turniej miałby być rozgrywany w dowolnym miejscu, co pozwoliłoby na skuteczną promocję na innych kontynentach.

Więcej o: