UEFA ma pomysł na nowe rozgrywki. Superpuchar Europy może odejść na dobre

UEFA po raz kolejny rozważa wprowadzenie innowacyjnego formatu rozgrywek, który pozwoli jej na osiągnięcie większych wpływów i promocję w pozaeuropejskich regionach. Zamiast tradycyjnego meczu o Superpuchar Europy, rozważana jest organizacja mini-turnieju.

Nie od dziś wiadomo, że UEFA często podejmuje inicjatywy, które docelowo mają pozwolić na osiągnięcie większych wpływów z różnego rodzaju rozgrywek. O kolejnym pomyśle poinformował dziennik "The Athletic", a dotyczy on rzekomej zmiany formatu rozgrywania meczu o Superpuchar Europy.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

UEFA zmieni format Superpucharu Europy?

W miejsce dotychczasowego Superpucharu miałby zostać zorganizowany "Turniej Otwarcia", który zazwyczaj nie przyciąga zbyt wielu kibiców przed telewizory, a frekwencja na stadionach nie jest zadowalająca. UEFA chciałaby więc wprowadzić nowy format, który zapewni znacznie większy sukces medialny. Idea jest związana z dwoma składowymi.

Pierwszym czynnikiem jest zapoczątkowane w trakcie pandemii rozgrywanie decydujących meczów Ligi Mistrzów na przestrzeni kilku dni w Portugalii, bez rewanżów. Pomysł przyjął się z bardzo dobrym przyjęciem, dzięki czemu organizatorzy rozgrywek mieli nadzieję na osiągnięcie jeszcze większych zysków.

Drugą kwestią jest chęć wzmocnienia przez UEFA pozaeuropejskich rynków (USA, Chiny i Bliski Wschód) i czerpać z nich jeszcze więcej zysków. Na początek organizacja planuje szczególnie skupić się na pierwszym regionie, bowiem dwa pozostałe wzbudzają pewne kontrowersje.

Nowy format mini-turnieju?

Jak informuje dziennik "The Athletic", niewykluczone jest także wcielenie w życie dość trudnego planu, jakim jest rozgrywanie części meczów w Stanach Zjednoczonych. Niezbyt pozytywnie odbierają tę ideę europejskie kluby, ale także przedstawiciele MLS, którzy obawiają się o utratę na rynku właśnie na rzecz zespołów z Europy.

"Turniej Otwarcia" rozważany jest już od najbliższego sezonu. W planach jest organizacja mini-turnieju z udziałem czterech najlepszych drużyn - triumfatora Ligi Mistrzów i trzech najlepszych drużyn z rankingu. Turniej miałby być rozgrywany w dowolnym miejscu, co pozwoliłoby na skuteczną promocję na innych kontynentach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA