To koniec. Legendarny stadion przestanie istnieć. Projekt za ponad miliard euro

Kultowy obiekt Stadio Giuseppe Meazza, znany lepiej jak San Siro zostanie zburzony. Włoskie media podają konkretną datę - po zakończeniu Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 r. Na jego miejscu powstanie nowy stadion zwany "Katedrą" na około 60 tys. miejsc. Projekt ma kosztować ponad miliard euro.

Otworzony w 1926 r. stadion jest ikoną włoskiej piłki. Dom dwóch włoskich gigantów – AC Milan i Interu wielokrotnie przechodził renowacje. „Teraz stadion czeka gruntowna przebudowa", informuje włoska La Gazetta dello Sport. „Początkowo jedenaście kolumn, które stanowią symbol stadionu miały zostać utrzymane i włączone do nowego stadionu. Teraz wiemy, że nie pozostaną żadne pozostałości po stadionie Giuseppe Meazza", podaje włoski dziennik.

Zobacz wideo Wypowiedź Kamila Glika po meczu z Holandią. "Poświęciłem nawet Serie A, żeby pojechać na mundial"

Kibice zgodni. Zagłosowali w debacie

Mimo wieloletniej tradycji i bogatej historii, kibice obu klubów w publicznej debacie poparli pomysł wyburzenia stadionu i postawienia nowego obiektu. „Debata publiczna to kolejny krok w procesie, który doprowadzi do narodzin nowego stadionu. Milan i Inter w ostatnich dniach przedstawiły raport techniczny komisji w Rzymie. Dostali zielone światło od gminy Mediolanu, która jest właścicielem stadionu", podaje włoski portal Il Fatto Quotidiano.

Nowy obiekt będzie mieścił mniej kibiców niż San Siro – obecnie na arenie w Mediolanie może zasiąść 80 081, a więc o 20 tys. więcej niż na nowym obiekcie. „Katedra" ma być jednak nowoczesnym centrum na najwyższym szczeblu pod kątem sektora usługowego, mieszczącym bary, restauracje a nawet hotele. Radni przedefiniowali projekt o powstanie terenów zielonych o powierzchni ok. 50 000 m2, które znajdą się na terenie obecnego San Siro, a „Katedra" zostanie zbudowana obok.

„Odważna, ale przemyślana decyzja"

Jak będzie wyglądać nowy stadion w Mediolanie? Arena ma mieć prostokątny kształt otoczony pionowymi kolumnami, które będą się rozciągać na zewnątrz. Wnętrze będzie wyjątkowe. „Wzorem brytyjskich aren siedzenia stadionu zostały zaprojektowane tak, aby były „najbardziej intymne w Europie", z kibicami ulokowanymi jak najbliżej murawy", podaje Sport Bible.

- Nowe San Siro będzie najpiękniejszym stadionem na świecie ze względu na swoją silną tożsamość i rozpoznawalność – powiedział Prezydent AC Milan, Paolo Scaroni.

Inspiracją dla twórców, którzy projektowali przebudowę Wembley w 2007 r., była słynna katedra w Mediolanie, Duomo di Milano, a także galeria handlowa, Galleria Vittorio Emanuele, będąca jedną z najstarszych czynnych galerii we Włoszech i obiekt kultowy w kraju.

- Rozumiem wszelkie wątpliwości – przyznał szczerze dyr. generalny AC Milan, Ivan Gazidis. – San Siro to szczególne miejsce. Ta decyzja wymagała wielkiej odwagi. Wspomnienia z San Siro zostaną na zawsze, nikt nie będzie w stanie ich wymazać.

Projekt wygląda bardzo przemyślanie, a zgodna lokalna społeczność całkowicie popiera plany włodarzy. Pierwsze prace mają rozpocząć się w styczniu 2024 r., a oddanie „Katedry" jest planowane na sezon 2027/28.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.