Lewandowski sprawił, że Hiszpanie zaniemówili. "Wielka rzecz. Odbiera nam mowę"

Robert Lewandowski jest nowym rekordzistą pod względem liczby strzelonych goli w pierwszych sześciu kolejkach debiutanckiego sezonu La Liga. Od 25 lat żaden zawodnik nie był w stanie zdobyć więcej niż siedem bramek. Ostatnim takim piłkarzem był Christian Vieri. Dokonał tego grając w Atletico Madryt.

W sobotnim meczu 6. kolejki La Ligi FC Barcelona podejmowała u siebie Elche. Wynik spotkania w 34. minucie otworzył Robert Lewandowski, a po siedmiu minutach kolejną bramkę dla Katalończyków strzelił Memphis Depay. Nie było to jedyne trafienie polskiego napastnika w tym starciu. Kapitan reprezentacji Polski w 48. minucie ponownie pokonał Edgara Badię i ustawił wynik spotkania.

Lewandowski najlepszym strzelcem w historii La Liga. Najlepszy wynik od 25 lat

Sobotnie trafienia były siódmą i ósmą bramką Lewandowskiego w lidze hiszpańskiej. To daje mu pewne prowadzenie w klasyfikacji strzelców La Liga. Drugi Iago Aspas z Celty Vigo ma na swoim koncie 5 trafień, a po cztery gole strzelili jak do tej pory Borja Iglesias (Realu Betis) i Vinicius Junior (Real Madryt).

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Polak, zdobywając osiem bramek w pierwszych sześciu meczach rozgrywek, pobił absolutny rekord La Ligi. Nikomu wcześniej nie udało się tego dokonać, a poprzedni najlepszy wynik należał do Christiana Vierego, który strzelił siedem goli. Jednakże Włoch tylko powtórzył osiągnięcie kilku innych zawodników. Dokonał tego w sezonie 1997/98 jako piłkarz Atletico Madryt.

Podkreślmy, że chodzi o bramki zdobyte w debiutanckim sezonie ligi hiszpańskiej. Pierwszym piłkarzem, który ustanowił poprzedni rekord (7 goli), był Tomas Arechavala. Miało to miejsce w 1947 roku, gdy występował w barwach Athletic Bilbao. Jego wynik powtórzyło pięciu innych zawodników. Vieri jest ostatnim z nich.

Natomiast jeśli chodzi o FC Barcelonę, jedynym piłkarzem, który wpisał się w tę statystykę, był Ladislao Kubala. Węgier w sezonie 1951/52 strzelił w barwach Barcelony siedem bramek w pierwszych sześciu meczach. Pięć z nich w wygranym 6:1 meczu z Celtą de Vigo.

Hiszpańskie media są pod ogromnym wrażeniem poczynań napastnika Barcelony. - Start Roberta Lewandowskiego w FC Barcelonie odbiera nam mowę. Jego transfer wzbudził ogromne oczekiwania i nikt nie wątpił, że będzie strzelał bramki, ponieważ robi to niestrudzenie od ponad dekady. Ale liczby takie jak te, które osiąga w zaledwie ośmiu oficjalnych meczach, to wielka rzecz - napisał hiszpański "Sport". Jak wyliczyli dziennikarze Polak zdobywa 1,33 gola na mecz.