Najstarszy klub piłkarski w Polsce? Lwów kolebką polskiego futbolu

Jaki był najstarszy klub piłkarski w Polsce? Która z drużyn ekstraklasy ma najdłuższe tradycje? Piłka nożna nie od dziś budzi emocje. Już przed wojną istniały w Polsce środowiska, które stworzyły pierwsze drużyny piłkarskie.

Kiedy powstał pierwszy klub piłkarski w Polsce? Sprawdzamy!

Kiedy powstał pierwszy klub piłkarski w Polsce? Popularność piłki nożnej na świecie wydaje się być obecnie czymś oczywistym. Jej wyrazem są tłumy kibiców na stadionach i przed telewizorami, ale chyba w jeszcze większym stopniu świadczy o tym biznesowy sukces, który osiągają najsłynniejsze drużyny i najlepsi zawodnicy. Nie zawsze piłka nożna była jednak kulturowym i marketingowym fenomenem. Początki miała raczej skromne. Ich chronologia także nie była jednolita. Zaczęło się w Wielkiej Brytanii w poł. XIX w. (spisanie tzw. reguł Cambridge jeśli chodzi o zasady gry). Na ziemiach polskich pierwsze drużyny pojawiały się od 1903 r.

Oczywiście w piłkę grano tu już wcześniej. Istnieją spory co do tego, kiedy pojawiła się tu ona po raz pierwszy i w jakim mieście miało to miejsce. Z pewnością w 1889 r. z Niemiec do Krakowa przywiózł futbolówkę Henryk Jordan. Polski lekarz i społecznik widział w niej ciekawy sposób dla zwiększania aktywności fizycznej. Na organizację środowisk futbolowych trzeba było poczekać jeszcze kilkanaście lat. Warunki do tego pojawiły się we Lwowie, gdzie Polacy cieszyli się autonomią w ramach monarchii Austro-Węgierskiej. 

Jaki był pierwszy klub piłkarski?

Jaki był pierwszy klub piłkarski w Polsce? Niekiedy łatwo tu o nieścisłości. Przede wszystkim za najstarszy polski klub uchodzi Cracovia. Nie jest to jednak prawda, bo krakowska drużyna może uchodzić za najstarszy istniejący do dzisiaj klub w Polsce. Palma pierwszeństwa na ziemiach polskich, bo państwa nie było wtedy na mapach, należy się jednak Lechii Lwów założonej latem 1930 r. 

Klub powstał w środowiskach kolejarskich i był jedną spośród kilku drużyn piłkarskich z tego miasta. W stosunkowo krótkim czasie powstały inne lwowskie drużyny, które podjęły współzawodnictwo na długo przed powstaniem państwa, mistrzostw Polski i rozgrywek ligowych. Były to drużyny:

  • Pogoni Lwów;
  • Czarnych Lwów;
  • Hasmonei Lwów.

Drużyna Lechii Lwów występowała w biało-zielonych strojach. Swoje mecze w dwudziestoleciu międzywojennym rozgrywała na boisku przy cmentarzu Łyczakowskim, które należało do 40. Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich. Istnieje ono do dzisiaj, będąc własnością szkoły sportowej.

W 1930 r. Lechii Lwów udało się awansować do rozgrywek ligowych na najwyższym poziomie ogólnopolskim. Niestety, ale w premierowym sezonie drużyna grała źle i z ostatniego miejsca spadła z ligi. W kolejnych sezonach drużyna była blisko ponownego awansu, ale nigdy nie udało się go wywalczyć. Kres istnieniu Lechii Lwów przyniosła II wojna światowa. Do tradycji i barw najstarszego polskiego zespołu nawiązuje Lechia Gdańsk.

Zobacz wideo Najwyższy kontrakt w historii Rakowa. "To jest inwestycja" [Sport.pl LIVE]

Najstarszy klub piłkarski w Polsce spośród drużyn ekstraklasy: Cracovia

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o najstarszy klub piłkarski w Polsce? Spośród drużyn grających obecnie w ekstraklasie zdecydowanie najstarsza jest Cracovia. Drużyna prowadzona obecnie przez Jacka Zielińskiego powstała 13 czerwca 1906 r.

Najstarsze kluby piłkarskie w Polsce - lista

Jak prezentuje się lista najstarszych klubów piłkarskich w Polsce? Jej stworzenie wcale nie jest takie łatwe. Trudno o jasne kryteria, nierzadko powstają kontrowersje odnośnie tego, czy podawane przez niektóre kluby dane mają uzasadnienie w źródłach historycznych. Zwykle chodzi tu głównie o drużyny powstałe w Galicji lub na Śląsku. Najczęściej wśród najstarszych polskich drużyn piłkarskich wymienia się:

  • Czarnych Lwów - 1903 r.;
  • Pogoń Lwów - 1904;
  • 1.FC Katowice - 1905;
  • Resovia Rzeszów - 1905;
  • Cracovia - 1906;
  • Wisła Kraków - 1906;
  • Zagłębie Sosnowiec - 1906;
  • Skawa Wadowice - 1907;
  • ŁKS Łódź - 1908;
  • Wisłoka Dębica - 1908;
  • Hasmoneę Lwów - 1908.

Zobacz też: Najohydniejsze oszustwo w historii IO: Sam przyznawał sobie punkty. Wpadł przez głupotę

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.