Jest kara dla PSG. UEFA bezlitosna. Osiem klubów z problemami

W piątkowe popołudnie UEFA podjęła decyzję, która jest potwierdzeniem wcześniejszych informacji francuskich mediów. Organ kontroli finansowej klubów (ICFC) Konfederacji Europejskiej objął sankcjami PSG, OM i AS Monaco za przekroczenie dozwolonego deficytu wynoszącego 30 milionów euro w ciągu trzech lat.

Kary zostały nałożone również na pięć innych klubów: AC Milan, Besiktas, Juventus, AS Romę i Inter Mediolan. Spośród wszystkich, najwyższą grzywnę otrzymało PSG, czego powodem jest największe przekroczenie deficytu przyznawanego przez UEFA. Wyniosła ona w sumie 65 milionów euro, z czego 55 milionów jest, póki co zawieszone. Oznacza to, że klub z Paryża musi od razu zapłacić 10 milionów euro.

Zobacz wideo Dlaczego piłkarze tak dużo zarabiają?

Poważne kary finansowe dla francuskich klubów. PSG, Olympique Marsylia i AS Monaco

Najniższą karę finansową spośród ukaranych klubów otrzymały AS Monaco i Olympique Marsylia - "zaledwie" po dwa miliony euro. 1,7 miliona euro z tej kwoty jest zawieszone, dlatego od razu muszą zapłacić po 300 tysięcy euro.

W następstwie wszczętych postępowań nałożone sankcje mają zastosowanie w ramach "ugody", którą podpisało wspominane osiem klubów. PSG, Olympique Marsylia i AS Monaco mają trzy lata, a pozostałe kluby cztery lata na stopniowe wywiązywanie się z przepisów finansowego fair play. W przeciwnym razie kary mogą zostać znacząco podwyższone.

Co więcej, jeśli francuskie kluby nie będą przestrzegać zasad dotyczących rejestracji nowych zawodników (maksymalnie 23), w trzech kolejnych sezonach wszystkie ukarane kluby ryzykują poważniejszymi karami.  Ostateczna sankcja, jak informuje UEFA, ma być radykalna. "Wykluczenie z następnych rozgrywek klubowych UEFA, do których kluby się zakwalifikują. Środek ten będzie miał zastosowanie, z zastrzeżeniem warunków, do sezonów 2024/25 lub 2025/26" - informuje organ.

Więcej o: