Dwa francuskie kluby z sankcjami od UEFA. Dostały trzy lata. Kłopoty PSG

UEFA nałożyła sankcje na PSG i Olympique Marsylia za łamanie zasad finansowego fair play. Paryski klub przez 3 lata z rzędu miał wykazywać straty sięgające nawet 30 mln euro.

Paris Saint-Germain znalazło się na celowniku Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w czerwcu. Od tamtego czasu trwały wzmożone kontrole. Według informacji "L'Equipe" organ kontroli finansowej klubów UEFA wysłał kilka dni temu do paryżan "umowę ugodową". W rzeczywistości sankcje zostały nałożone, ale będą stopniowo rozłożone w czasie. 

Zobacz wideo Lewandowski czy Messi? Pytamy kibiców w Barcelonie. Miażdżąca różnica

30 mln strat rocznie i sankcje od UEFA

UEFA ostrzegła jednak PSG, że sankcje mogą być bardziej dotkliwe. W ostatnich trzech latach mistrzowie Francji wykazywali straty finansowe i naruszali zasady finansowego fair play. Europejska instytucja dała klubowi z Ligue 1 dokładnie trzy lata na ustabilizowanie trudnej sytuacji.

"L'Equipe" donosi, że PSG w każdym z ostatnich trzech lat wykazywało 30 milionów euro strat i to musi się natychmiast zmienić. Hiszpańska Marca twierdzi z kolei, że klubowi, w którym gra Lionel Messi i Kylian Mbappe grożą nie tylko sankcje finansowe, ale także sportowe.

Media podkreślają jednak, że prezes PSG Nasser Al-Khelaifi jest również prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), a więc współpracuje ramię w ramię z UEFA. 

Sankcjami objęty został także inny francuski klub - Olympique Marsylia, do którego organizacja europejska też wysłała ostrzeżenie. Straty klubu Arkadiusza Milika nie są jednak tak duże, jak mistrzów Francji.  

Finansowe fair play to zasada, jaką UEFA przyjęła w maju 2010 roku. Jej założenia są proste: kluby nie mogą wydawać więcej pieniędzy, niż zarobiły. Taki przepis miał spowodować, że kluby posiadane przez najbogatszych właścicieli, nie miałyby gigantycznej przewagi nad konkurencją.

Więcej o:
Copyright © Agora SA