Finał sprawy Jakuba Modera. Wiadomo, kto otrzyma pieniądze za transfer

Niemal dwa lata temu Jakub Moder został sprzedany za rekordowe 11 milionów euro do Brighton, a część tej kwoty należała się Warcie Poznań, która wyszkoliła pomocnika. Powstał spór, bowiem pojawiły się wątpliwości, kto finalnie powinien być odbiorcą środków. Teraz sąd wydał wyrok w tej sprawie.

W październiku 2020 roku Brighton zapłacił 11 milionów euro za transfer Jakuba Modera z Lecha Poznań. Jest to jak dotąd najdrożej sprzedany piłkarz z Ekstraklasy (tyle samo Brighton wydał na Kacpra Kozłowskiego). Nieco mniej, bo 10 milionów euro latem tego roku wydał Wolfsburg na Jakuba Kamińskiego.

Zobacz wideo W Lechu Poznań mówią o rewolucji. Nowy trener przeciwieństwem Skorży [Sport.pl LIVE]

Raków Częstochowa - Spartak TrnawaŚwietne wieści dla polskich kibiców. Mecz Slavia - Raków w otwartej TV

Problem z przekazaniem pieniędzy na rzecz Warty

Aktualni mistrzowie Polski musieli się podzielić rekordowym zyskiem z Wartą Poznań, w której pomocnik reprezentacji Polski stawiał pierwsze kroki w piłce nożnej. Kwota w wysokości pół miliona euro powinna zostać przelana w stosownym czasie, ale od razu pojawiły się problemy, bowiem władze "Kolejorza"... nie wiedziały, komu przekazać pieniądze.

Sprawa dotyczy faktu, że z prawnego punktu widzenia są dwie Warty Poznań. Pierwsza z nich jest spółką akcyjną, do której należy sekcja piłki nożnej, natomiast druga to stowarzyszenie, które zajmuje się pozostałymi sekcjami, takimi jak kajakarstwo czy pływanie.

W 2014 roku, gdy Jakub Moder przenosił się z Warty do Lecha, takiego podziału jeszcze nie było, a jego karta zawodnicza należała do KS Warta. W kolejnych latach jednak właściciel spółki Bartłomiej Farjaszewski odkupił pierwszą drużynę od małżeństwa Pyżalskich, po czym przejął Akademię, w której pierwsze kroki stawiał Moder.

Pieniądze za Modera na rzecz KS Warta Poznań

Prośbę do Lecha Poznań o przekazanie ekwiwalentu pieniężnego złożył obie Warty. Spółka uparcie twierdziła, że to jej się należą środki, ponieważ przejęła wszystkie aktywa i pasywa sekcji piłkarskiej. Innego zdania był prezes stowarzyszenia Józef Bejnarowicz, który przypomniał, że w 2014 roku transfer Modera odbył się na linii KS Warta - Lech Poznań.

Stadion Pogoni Szczecin prawie gotowy na przyjęcie ponad 21 tys. kibicówPogoń Szczecin ma nowy, piękny stadion. I tylko jeden, duży problem

Radosław Nawrot z "Interii" przekazał na Twitterze, że wyrok w sprawie przelewu został wydany przez sąd. Pieniądze z depozytu zostały przekazane na rzecz KS Warta Poznań, a nie Warta Poznań SA.

Więcej o: