FIFA zawiesza ponad miliardowy kraj i zabiera młodzieżowe MŚ

W Indiach nie udało się wybrać nowych władz związku piłki nożnej, więc FIFA zawiesiła w prawach ten kraj i odebrała mu prawo do organizacji mistrz świata kobiet do lat 17.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) postanowiła zawiesić indyjski związek (AIFF). W uzasadnieniu podjęcia decyzji czytamy, że to wszystko z powodu "nadmiernego wpływu stron trzecich" na jego działanie.

Zobacz wideo Lewandowski czy Messi? Pytamy kibiców w Barcelonie. Miażdżąca różnica

FIFA zawiesiła indyjski związek piłki nożnej

To bardzo niepokojąca informacja dla kibiców kobiecej piłki nożnej. Właśnie w tym kraju zaplanowane były mistrzostw świata do lat 17, które miały się odbyć w październiku. Taki ruch oznacza, że FIFA musi szybko znaleźć zastępstwo. W przeciwnym razie impreza może zostać całkowicie odwołana.

Juergen Klopp i Robert LewandowskiBarcelona rozbija bank. Klopp bezlitosny. Wysłał ostrzeżenie

Pisząc o udziale strony trzeciej, FIFA nawiązuje do decyzji Sądu Najwyższego w Indiach, który w maju tego roku rozwiązał zarząd AIFF i powołał trzyosobową komisję mającą nadzorować działanie związku do czasu wyboru jego nowych władz. Dotychczasowy prezes związku - Praful Patel - po 12 lata zakończył kierowanie instytucją. Nowego nie udało się wybrać z powodu zawiłości administracyjnych.

"Stanowi to poważne naruszenie Statutu FIFA. Zawieszenie zostanie zniesione, gdy zostanie uchylony nakaz powołania komitetu administratorów, a administracja AIFF odzyska pełną kontrolę nad codziennymi sprawami AIFF" – napisała FIFA w komunikacie.

FIFA zapewnia, że jest w stałym kontakcie z Ministerstwem ds. Młodzieży i Sportu w Indiach (to 104. reprezentacja w męskim rankingu FIFA) i ma nadzieję na pozytywne zakończenie tej sprawy. Z kolei telewizja "BBC" donosi, że przedstawiciele FIFA i Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) chcą opracować "plan naprawczy" dla całej sytuacji. Miało dojść już do spotkania między przedstawicielami obu organizacji. Najważniejszym punktem wspomnianego planu ma być doprowadzenie do wyborów nowego zarządu AIFF do 15 września.

Więcej o: