Skandal w Hiszpanii. Ultrasi Deportivo La Coruna bojkotują mecz z ukraińskim zespołem

W sobotę 13 sierpnia Deportivo La Coruna zagra w corocznym spotkaniu o Trofeo Teresa Herrera z ukraińskim Metalistem Charków. Zbojkotować ten mecz chce grupa ultrasów hiszpańskiego klubu, którzy wydali oświadczenie popierające działania wojenne i rosyjskie wojska.

13 sierpnia odbędzie się coroczny turniej Trofeo Teresa Herrera, czyli jeden z prestiżowych meczów, które odbywają się przed rozpoczęciem oficjalnego sezonu w Hiszpanii. Zawody rozgrywane są od 1946 r. dla uczczenia pamięci 19-wiecznej filantropki z hiszpańskiej Galicji, Teresy Herrery. Ich organizatorem jest Deportivo La Coruna, które w tegorocznej edycji zagra z ukraińskim Metalistem Charków.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Chicharito szczerze o kryzysie Manchesteru. Chicharito szczerze o kryzysie Manchesteru. "Nie zaskakuje mnie to"

Grupa "Riazor Blues" bojkotuje mecz z Metalistem Charków

Grupa ultrasów klubu z A Corunii o nazwie "Riazor Blues" dopuściła się skandalicznego gestu. Na kilka dni przed meczem z ukraińską drużyną postanowiła zbojkotować pojedynek z Metalistem. W argumentacji podano, że "ma to na celu promowanie obłudnych relacji z narodem ukraińskim".

W dalszej części oświadczenia zamieszczonego w mediach społecznościowych ultrasi stwierdzili, że przy okazji stadion El Riazor "zostanie odwiedzony przez zespół znany z neonazistowskich poglądów swoich fanów, z paramilitarnymi grupami aktywnie zaangażowanymi w batalionie Azow włącznie". Ultrasi jednocześnie odnieśli się do działań wojennych. Wskazali, że "żałują trudnej sytuacji ludności cywilnej zmuszonej do opuszczenia swojej ziemi, że nie zapomną o ofiarach Donbasu i po raz kolejny wyrażają swoją antyfaszystowską solidarność z tym terytorium".

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Dodatkowo "Riazor Blues" wyjaśnili, że "środki zebrane podczas meczu są w dyspozycji Galicyjskiego Stowarzyszenia Pomocy Ukrainie, które w ostatnich tygodniach zabiegało o cenzurę spektaklu muzycznego serbskiego artysty, muzyka i reżysera Emira Kusturicy".

Ultrasi Deportivo wyrazili poparcie wobec Rosjan

Abstrahując od treści oświadczenia i wskazanych w nim poglądów, nie sposób nie odnieść wrażenia, że kibice Deportivo La Coruna wyrazili nim wsparcie wobec rosyjskiej inwazji. Jak wyjaśnia Maciej Słomiński z "Interii", zamieszczona w górnej części oświadczenia wstążka św. Jerzego jest symbolem ofiar II wojny światowej, a w ostatnich latach została zaadaptowana przez rosyjskich nacjonalistów i ich separatystycznych kamratów w Donbasie. Ponadto tytuł "¡No pasarán!" (po polsku: Nie przejdą!) został wymyślony w czasie wojny domowej w Hiszpanii przez stronę republikańską, które stało się hasłem bojowym sił antyfaszystowskich.

"Dla mnie to nie jest normalne". Wrocław dopłaca do imprezy z pełnym stadionem

Wspominany w oświadczeniu pierwszy dowódca batalionu "Azow" Andrij Biłecki rzeczywiście był częścią środowiska kibiców Metalista. W 2016 roku apelował do radnych Lwowa o potrzebę lepszej współpracy w ochronie wspólnego dziedzictwa i zwiększenia wzajemnego zaufania ze środowiskami polskimi.

Więcej o: