Decyzja FIFA może pozbawić Real okazji na historyczny wyczyn

FIFA stoi przed bardzo poważną decyzją. Chodzi o klubowe mistrzostwa świata, które co roku rozgrywane są w sezonie zimowym. Sęk w tym, że tegoroczny mundial odbędzie się w nietypowym czasie.

Klubowe Mistrzostwa Świata z przerwami rozgrywane są od 2000 roku. O tytuł najlepszej drużyny globu rywalizuje siedem drużyn: sześciu zwycięzców najważniejszych piłkarskich lig świata i mistrz państwa, w którym rozgrywane są finały. W zeszłym roku najlepsza okazała się Chelsea, czyli triumfatorzy Ligi Mistrzów. W tym roku honoru europejskich drużyn miał bronić Real Madryt, jednak całe rozgrywki stoją pod znakiem zapytania.

Zobacz wideo Lewandowski zaskoczył zachowaniem w debiucie na Camp Nou. "Szybko ogarnął" [Sport.pl LIVE]

FIFA odwoła tegoroczne klubowe mistrzostwa świata? Wszystko przez termin mundialu

Wszystko przez niestandardowy termin tegorocznych mistrzostw świata. Tradycyjnie mundial rozgrywany jest latem. W tym roku walka o tytuł najlepszej drużyny globu odbędzie jednak w dniach 21 listopada - 18 grudnia, co całkowicie zdezorganizowało kalendarz rozgrywek ligowych w Europie. To może też wpłynąć na decyzję FIFA odnośnie organizacji klubowych mistrzostw świata. Jak donoszą dziennikarze hiszpańskiego serwismu Relevo tegoroczna edycja stoi pod znakiem zapytania. 

Puchacz z asystąPuchacz walczy o miejsce w składzie Unionu. Ta asysta mu pomoże? [WIDEO]

W dwóch poprzednich latach rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny globu miała miejsce w lutym. Nawet jeśli i tym razem FIFA zdecydowałaby się na rozegranie turnieju w podobnym terminie, mogłoby się to okazać zbyt dużym obciążeniem dla piłkarzy walczących w Katarze. Hiszpańscy dziennikarze dostrzegają też pewien mankament odwołania klubowych mistrzostw świata. Taka rozwój wydarzeń uniemożliwiłby Realowi Madryt zdobycie sześciu trofeów w ciągu roku. Mistrz Hiszpanii zna już smak zwycięstwa w tych rozgrywkach, bowiem już czterokrotnie zostawał najlepszą drużyną świata. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Gdyby KMŚ faktycznie zostały odwołane, byłby to pierwszy taki przypadek od 2004 roku. Po inauguracyjnej edycji turnieju w 2000 roku, w kolejnych latach turniej nie doszedł do skutku. Druga edycja rozgrywek została zaplanowana w Hiszpanii w 2001 roku. Jednak odwołano ją głównie z powodu upadku partnera marketingowego FIFA, a uczestnicy niedoszłej edycji otrzymali po 750 000 dolarów odszkodowania. Kolejna próba zorganizowania KMŚ w 2003 roku, również się nie powiodła. Wreszcie FIFA uzgodniła z UEFĄ, CONMEBOL i Toyotą połączenie Pucharu Interkontynentalnego i Klubowych Mistrzostw Świata w jedną imprezę. Pierwszy turniej po ogłoszeniu fuzji odbył w Japonii w grudniu 2005 roku, a jego triumfatorem zostało Sao Paulo, które pokonało w finale Liverpool 1:0

Adam DźwigałaAdam Dźwigała kontuzjowany. Obrońca St. Pauli nie zagra przez kilka tygodni

Więcej o: