Rusza potężny projekt Superligi. 100 mln dolarów. "Będzie w TOP10 na świecie". FIFA popiera

Jak informuje ESPN, w środę dojdzie do ogłoszenia informacji o powstaniu Afrykańskiej Superligi. Zgodnie z doniesieniami dziennikarzy, pula nagród dla czołowych afrykańskich drużyn ma wynieść aż 100 milionów dolarów.

Afrykanie rozpoczęli prace nad projektem Superligi tuż po tym, gdy po raz pierwszy o takiej możliwości wspomniał prezydent FIFA Gianni Infantino w 2020 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że projekt spotka się z tak wielkim oburzeniem, gdy kluby w Europie ogłosiły powstanie europejskiej Superligi rok później.

Zobacz wideo Koka, Dżem i kontrakt z Realem na 75 mln euro. Lewandowski jak "szedł, to biegł, bo nienawidzi chodzić"

Zgodnie z informacjami ESPN, prezes Konfederacji Afrykańskiej Piłki Nożnej (CAF) Patrice Motsepe obiecał pulę nagród 100 milionów dolarów, które mają być podzielone dla klubów na całym kontynencie. Co ciekawe, z tej puli skorzystają nie tylko kluby, które będą grać w afrykańskiej Superlidze.

ESPN: CAF ogłosi w środę powstanie Superligi

Tym bardziej może dziwić oświadczenie związku piłkarzy w RPA, w którym skrytykowano pomysł władz CAF. - Profesjonalna piłka nożna w RPA i Afryce może zostać zagrożona, jeśli Superliga powstanie i może nie wrócić po upadku, jaki spowoduje start Superligi - napisano w oświadczeniu.

Motsepe chce obiecać afrykańskim klubom gigantyczne pieniądze. Dla porównania: aktualnie zwycięzca afrykańskiej Ligi Mistrzów otrzymuje 2,5 miliona dolarów. Zwycięzca Superligi ma otrzymać aż 11,6 miliona dolarów.

CAF chce tym samym stworzyć projekt, o którym mówił Infantino już w lutym 2020 roku. - Musimy wziąć 20 najlepszych afrykańskich klubów i stworzyć z nich ligę afrykańską. Dzięki temu będzie w pierwszej dziesiątce na świecie - powiedział prezydent FIFA podczas seminarium CAF w Maroku.

Superliga ma zarabiać pieniądze także dla klubów, które w Superlidze nie zagrają. Zgodnie z pomysłem CAF, każdy afrykański związek piłkarski ma otrzymać co roku milion dolarów z dochodów Superligi. To będzie oznaczać spory wydatek - Konfederację Afrykańskiej Piłki Nożnej tworzą aż 54 związki krajowe.

Zgodnie z doniesieniami ESPN, w Superlidze mają zagrać kluby z 16 różnych krajów, z zastrzeżeniem, że z danego kraju mogą zagrać maksymalnie trzy zespoły. Według informacji przekazywanych wcześniej przez Motsepe, pierwsza edycja Superligi miałaby wystartować już w sierpniu przyszłego roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.