Jako 9-latka dostała zakaz gry. Po latach to ona śmieje się ostatnia

Ellen White, snajperka piłkarskiej reprezentacji Anglii, która sięgnęła w niedzielę po tytuł mistrzyń Europy, nie miała łatwych początków. "Daily Mail" przypomniał jej historię, gdy w wieku 9 lat dostała zakaz gry w lidze z chłopcami.

Ponad 87 tys. osób oglądało na Wembley finał Euro 2022 kobiet, w którym Angielki rywalizowały z Niemkami. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1. Dopiero w 110. minucie dogrywki piłkę w siatce zamieściła Chloe Kelly. Był to gol na wagę zwycięstwa i zarazem mistrzostwa Europy.

Zobacz wideo "Nuevo tridente". Barcelona buduje magiczne trio w ataku. Lewandowski na szpicy [Sport.pl LIVE]

Trudne początki mistrzyni Europy w piłce nożnej

Jedną z bohaterek tego sukcesu była Ellen White, która w reprezentacji Anglii występuje od 2010 roku. Grająca w ataku zawodniczka strzeliła najwięcej goli w historii kobiecej kadry swojego kraju. Ale teraz wszyscy wspominają jej początki z piłką. O tej historii pisze brytyjski "Daily Mail".

De Laurentiis nie chce piłkarzy z Afryki. Chyba że zrezygnują z PNADe Laurentiis nie chce piłkarzy z Afryki. Chyba że zrezygnują z PNA

Kiedy miała 9 lat, White trenowała z chłopcami w akademii Arsenalu. Nie mogła jednak grać z nimi w oficjalnych rozgrywkach. A to wszystko z powodu orzeczenia Chiltern Youth League (założona w 1953 roku liga dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat). Organizacja miała obawy dotyczące przebierania się chłopców i White w jednej szatni. Zaraz po tej decyzji pojawiła się na okładce "Bucks Herald". A tytuł brzmiał: "Piłkarska dziewczyna z zakazem gry w lidze dla chłopców". 

"Piłkarska dziewczyna dostała zakaz gry w lidze dla chłopców"

Arsenal mógł odwołać się od tej decyzji do Związku Piłki Nożnej hrabstwa Bedfordshire, ale szef ligi Chris Davidson oponował: "Nasza liga podjęła decyzję i będziemy się jej trzymać". Mocniej protestował jej ojciec, który w tamtym czasie był prezesem klubu. Nic to jednak nie dało. Nikt wtedy nie przypuszczał, że młoda White zostanie najlepszą strzelczynią Lwic i 24 lata później będzie oglądana przez miliony widzów, trzymając trofeum Euro 2022.

White niezbyt długo przejmowała się dawnym zakazem gry w lidze. W dorosłej piłce szybko odpowiedziała znakomitą grą i liczbą goli. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w kobiecej piłce nożnej, nie tylko ze względu na rekordową liczbę goli, ale także na charakterystyczną celebrację w goglach, którą naśladowali młodzi kibice i kibicki w całym kraju.

"Daily Mail" przytacza tę historię po tym, jak Scott Ottaway wrzucił do sieci zdjęcie okładki "Bucks Herald" ze wspomnianym artykułem. Komentator piłkarski napisał przy tym: "Pamiętam, że moja drużyna juniorów grała przeciwko Ellen White w 1997 lub 98 roku. Wbiła nam około 8 goli i była zdecydowanie lepsza od wszystkich, z którymi graliśmy". 

Ellen White podczas drugiego meczu mistrzostw Europy 2022, kiedy Anglia rozbiła Norwegię 8:0, strzeliła dwie bramki. Od tamtej chwili brakuje jej tylko jednego trafienia do pobicia rekordu 53 goli zdobytych przez Wayne'a Rooneya dla reprezentacji. Śmiało można powiedzieć, że swoje trudne początki White może wspominać z uśmiechem, bo udowodniła, że na drodze do jej wielkiej kariery, nie przeszkodziły nawet kłody rzucane przez nieotwarte wówczas środowisko.

Więcej o: