Szachtar Donieck żąda 50 mln euro od FIFA. Ultimatum

Tymczasowa nowelizacja przepisów transferów nie spodobała się Szachtarowi Donieck. Ukraiński klub zamierza pozwać FIFA do sądu. Oczekuje co najmniej 50 milionów euro odszkodowania.

Najpierw słowo wstępu. Rosyjska inwazja na Ukrainę nieco wywróciła porządek w piłkarskim świecie. Liga ukraińska, rzecz jasna, została zawieszona, ale Priemjer-Liga trwała, jakby żadnej wojny nie było. W Rosji normalnie odbywały się mecze, choć wielu piłkarzy, przede wszystkim zagranicznych, zmieniło kluby. Na przykład Grzegorz Krychowiak, dzięki tymczasowym przepisom FIFA, w połowie marca mógł się udać na wypożyczenie do AEK-u z ligi greckiej. 

Zobacz wideo Wywiad z Gamrotem

Pod koniec czerwca Prezydium Rady FIFA podjęło decyzję o przedłużeniu obowiązywania zasad tymczasowego zatrudnienia. Te regulacje dotyczą piłkarzy zagranicznych piłkarzy z rosyjskich i ukraińskich klubów.  

"Jeśli kluby zrzeszone w Ukraińskim Związku Piłki Nożnej (UAF) lub Rosyjskim Związku Piłki Nożnej (FUR) nie osiągną wzajemnego porozumienia ze swoimi zagranicznymi zawodnikami i trenerami przed dniem 30 czerwca 2022 r. lub w tym dniu, to ci zawodnicy i trenerzy będą mieli prawo do zawieszenia umów o pracę ze swoimi klubami do dnia 30 czerwca 2023 r. Przepisy te dają zawodnikom oraz trenerom możliwość trenowania, grania i otrzymywania wynagrodzenia, a jednocześnie chronią ukraińskie kluby i ułatwiają wyjazd zagranicznych zawodnikom i trenerom z Rosji" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Okazuje się, że nie wszystkim klubom te zmiany się spodobały. 

Szachtar pozwie FIFA

Szachtar Donieck domaga się od FIFA kwoty 50 mln euro zadośćuczynienia. Pozew ma być jednak ostatecznością. Ukraiński klub wciąż liczy, że FIFA będzie chciała uniknąć sądowego sportu i obie strony znajdą kompromis. Czytaj: FIFA postara się zrekompensować szkody. "Szachtar zażąda od FIFA w sądzie około 50 mln euro" - czytamy na portalu sport.ua.

- Nigdy nie chcę mieszać sportu i polityki, ale tym razem uważam, że rosyjskie kluby nie mogą grać w europejskich rozgrywkach. Żaden Ukrainiec nie zrobił nic, aby tak cierpieć. Rosja jest agresorem i terrorystą. Zabija nasze dzieci i naszych przyjaciół - wyznał kilka dni temu Darjo Srna, legendarny zawodnik Szachtara, a obecnie jego dyrektor sportowy.

W przyszłym sezonie LM Szachtar będzie rozgrywał swoje mecze w Polsce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.