Niemiecki trener przechodzi do Lokomotiwu. Wojna mu nie przeszkadza

Niedługo po napaści Rosji na Ukrainę z pracy w Lokomotiwie Moskwa zrezygnował niemiecki trener Markus Gisdol. Rosyjski klub znalazł już zastępstwo. Na podjęcie pracy w Rosji zdecydował się inny Niemiec, były szkoleniowiec m.in. HSV, Josef Zinnbauer.

Po tym, jak Rosjanie napadli na Ukrainę, mało kto chce mieć cokolwiek wspólnego z państwem Władimira Putina. Piłkarskie władze pozwoliły zagranicznym piłkarzom grającym w Rosji na opuszczenie zespołów przynajmniej do końca zeszłego sezonu. Z takiego prawa skorzystał chociażby Grzegorz Krychowiak.

Zobacz wideo Ukraińska drużyna ze Lwowa oficjalnie w PlusLidze. "Każda informacja o sporcie przyjmuje się ciszej niż w normalnych czasach, gdy nie było wojny"

Właściciele Manchesteru City przejmują PalermoWłaściciele Manchesteru City przejmują znany włoski klub za bezcen. 11. klub w kolekcji

Głośno było również o Markusie Gisdolu. Kiedy wybuchła wojna, był on trenerem Lokomotiwu Moskwa. Z powodu inwazji postanowił jednak zrezygnować z posady. Oto, jak argumentował swoją decyzję: "Dla mnie trenowanie piłki nożnej to najlepsza praca na świecie. Ale nie mogę realizować swojego powołania w kraju, którego przywódca jest odpowiedzialny za wojnę napastniczą w środku Europy. To nie jest zgodne z moimi wartościami, dlatego ze skutkiem natychmiastowym zrezygnowałem ze stanowiska trenera Lokomotiwu Moskwa. Nie mogę stać na boisku treningowym w Moskwie, trenować zawodników, żądać profesjonalizmu, kiedy w odległości kilku kilometrów wydawane są rozkazy, które przynoszą całemu ludowi wielkie cierpienie. To moja osobista decyzja i jestem o tym absolutnie przekonany".

Trener z Niemiec poszedł pracować do Moskwy. Objął Lokomotiw

Zupełnie inaczej na sprawę patrzy Josef Zinnbauer. Ten niemiecki szkoleniowiec został zaprezentowany jako nowy opiekun piłkarzy Lokomotiwu. Niemiecka kolonia w tym klubie jest dosyć silna. Dyrektorem sportowym jest tam Thomas Zorn. Częścią sztabu szkoleniowego będzie natomiast Marvin Compper.

Nie trzeba chyba dodawać, że Zinnbauer w pierwszym wywiadzie nawet słowem nie wspomniał o wojnie na Ukrainie. Skupił się jedynie na aspektach sportowych. Niemiecki "Bild" napisał w artykule: "Ze wszystkich miejsc akurat Moskwa". "Zinnbauer jest pierwszym niemieckim trenerem, który podpisał kontrakt w Rosji po rozpoczęciu wojny" – dodano.

Faisal Halim sprowokował rywalaStrzelił gola i chamsko sparodiował bramkarza. Ten został furii [WIDEO]

Josef Zinnbauer w CV ma prowadzenie takich klubów jak HSV, FC Sankt Pauli czy Karlsruher S.C. W ostatnim czasie Niemiec prowadził występujące w MLS Orlando Pirates. To właśnie z tego zespołu przeniesie się do Lokomotiwu.

Więcej o: