Klub Premier League wyśmiewany za nową koszulkę. "Żenujące"

Po zmianie właściciela Newcastle United zaprezentowało nowe koszulki meczowe. Kibice nie są zachwyceni i zarzucają klubowi, że kosztem własnej tożsamości wybrał kolory... Arabii Saudyjskiej.

Newcastle United zbiera ostatnio sporo krytyki. Według wielu fanów piłki nożnej klub stał się symbolem wyprzedaży współczesnego futbolu. Tradycyjny zespół z północnej Anglii został wykupiony w październiku ubiegłego roku przez konsorcjum, którego 80 procent udziałów należy do państwowego funduszu inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej.

Zobacz wideo Lewandowski numerem jeden na liście życzeń Barcelony? Potwierdza kataloński dziennikarz

Piłkarze Newcastle będą grali w barwach Arabii Saudyjskiej?

Mówi się, że dzięki tej transakcji organizacja, której zespół przez lata nie zajmował miejsca wyższego niż w połowie tabeli Premier League, stała się w ten sposób w bardzo krótkim czasie najbogatszym klubem piłkarskim na świecie.

Toni Kross/Robert LewandowskiToni Kroos o transferze Lewandowskiego. A jego brat dorzuca: "W złym kierunku"

Obserwatorzy spodziewają się, że nowi właściciele kupią sobie sukces sportowy drogimi transferami zawodników. Newcastle było ostatnio łączone z czołowymi zawodnikami, takimi jak Paulo Dybala i Neymar. Włodarze zapowiadają, że chcą w przyszłym sezonie zaatakować czołowe kluby w lidze. Jednak jeszcze przed pierwszym dniem meczowym Newcastle trafiło na pierwsze strony gazet. Wraz z wypuszczeniem na rynek nowego stroju klub naraził się na wiele drwin.

Koszulka jest biało-zielona, co odpowiada barwom narodowym Arabii Saudyjskiej. Wiele osób twierdzi, że Newcastle porzuciło swoją tożsamość i będzie występować w barwach narodowych kraju, z którego pochodzą ich właściciele. 

Pod zdjęciem koszulki, które pojawiło się na Twitterze, jeden z użytkowników napisał "żenujące", prawdopodobnie nawiązując do związków klubu z państwem Saudów. Inny oskarża nowych właścicieli o 'sportswashing', czyli o to, że poprzez przejęcie klubu piłkarskiego Newcastle United chcą odkupić zły wizerunek, jaki Arabia Saudyjska ma m.in. z powodu licznych przypadków łamania praw człowieka.

Z kolei jeden z użytkowników relatywizuje znaczenie koszulki. "W końcu to dopiero trzecia koszulka" - zaznaczył. I to fakt, bo dwie pozostałe wersje koszulek pozostają w tradycyjnym pasiastym stylu. Dlatego ten komentujący nie widzi żadnego problemu.

To nie pierwszy zgrzyt pomiędzy kibicami a nowymi właścicielami Newcastle. Kiedy klub został przejęty przez Saudyjczyków, wielu kibiców było tym zachwyconych. Wyrażali poparcie poprzez ubieranie się w stroje podobne do tych, które noszą arabscy szejkowie. - Newcastle United uprzejmie prosi jednak kibiców o powstrzymanie się od noszenia tradycyjnych arabskich ubrań lub nakryć głowy inspirowanych Bliskim Wschodem na meczach, jeśli do tej pory nie mieli takiego zwyczaju – tak brzmiał komunikat klubu, który postanowił zainterweniować.

Więcej o: