Ważna zmiana przed mundialem w Katarze. Michniewicz się z niej ucieszy

FIFA opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała o istotnej zmianie, jaka wejdzie w życie podczas tegorocznych mistrzostw świata. Selekcjonerzy reprezentacji narodowych będą mogli powołać na każdy mecz 26 piłkarzy. Oznacza to, że na ławce rezerwowych będzie mogło siedzieć po 15 zawodników.

Dotychczas podczas turniejów rangi FIFA i UEFA selekcjonerzy reprezentacji narodowych mogli powoływać po 23 zawodników na każde spotkanie, w efekcie czego na ławce rezerwowych zasiadało 12 piłkarzy. Od tegorocznego mundialu się to zmieni - z uwagi na nietypowy termin turnieju, menedżerowie będą mogli powołać od 23 do 26 graczy.

Zobacz wideo Co wiemy po zgrupowaniu kadry? "Walka trwa, bo mundial jest przed nami"

Konferencja prasowa trenera Paulo SousyPaulo Sousa ekspresowo wróci do pracy? Ma poprowadzić reprezentację Egiptu

26 piłkarzy na ławce podczas mundialu

Mistrzostwa świata w Katarze będą nietypowe pod wieloma względami. Po raz pierwszy turniej ten zostanie rozegrany w listopadzie i grudniu. Niesie to za sobą negatywne konsekwencje - piłkarze przyjadą na mundial w trakcie sezonów ligowych, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Do tego należy mieć na uwadze możliwe zakażenia koronawirusem.

Chcąc uniknąć problemów ze skompletowaniem kadry przez selekcjonerów, będą oni mogli powołać na każdy mecz o trzech więcej piłkarzy niż na poprzednich turniejach. To spora różnica względem np. Euro 2020, kiedy trenerzy również mogli powołać 26 graczy, ale trzech z nich musiało zasiąść na trybunach.

FIFA chce dbać o drużyny

FIFA wydała oficjalne oświadczenie, w którym zakomunikowano, że powodem tych zmian jest "potrzeba zachowania dodatkowej elastyczności ze względu na wyjątkowy czas mistrzostw Świata w globalnym kalendarzu, a także szerszy kontekst destrukcyjnych skutków wywołanych pandemią COVID-19 na drużyny przed turniejami i w ich trakcie".

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. Reprezentacja Polski zagra w grupie C, a jej rywalami będą Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska. Tytułu mistrzowskiego sprzed czterech lat będą bronić Francuzi.

Neymar na gorącym krześle w PSG. Transfer możliwy jeszcze tego lataNeymar na gorącym krześle w PSG. Transfer możliwy jeszcze tego lata

Mając na uwadze liczbę zawodników powołanych przez Czesława Michniewicza na czerwcowe zgrupowanie biało-czerwonych, jest to dobra informacja. W sumie na cztery mecze w Lidze Narodów powołania otrzymało aż 39 graczy.

Więcej o: