Jest wyrok sądu ws. Ryszarda F. "Fryzjer" może uniknąć więzienia

Sąd Okręgowy we Wrocławiu wrócił do sprawy Ryszarda F., szefa gangu, który przed laty ustawiał mecze piłkarskie. Podczas wtorkowego posiedzenia postanowiono o połączeniu trzech z czterech wyroków, które w ostatnich latach zapadły - informuje Dominik Panek, autor bloga "Piłkarska Mafia".

Środowisko piłkarskie w Polsce od kilku dni ponownie żyje sprawą korupcji w futbolu. Po publikacji Szymona Jadczaka mnożą się pytania o udział Czesława Michniewicza w procederze sprzed lat. Dziennikarz na łamach Wirtualnej Polski opisał kontakty selekcjonera z Ryszardem F. w oparciu o akta sądowe.

Zobacz wideo Ile Robert Lewandowski zarobi, jeśli przejdzie do Barcelony?

Sąd Okręgowy we Wrocławiu połączył trzy z czterech wyroków dotyczących Ryszarda F.

W miniony wtorek sprawa "Fryzjera" wróciła także na sądową wokandę. Jak informuje Dominik Panek, który prowadzi blog "Piłkarska Mafia", na posiedzeniu zapadła decyzja o połączeniu trzech z czterech wyroków dotyczących "Fryzjera".

Co postanowiono? Sąd wymierzył Ryszardowi F. karę łączną sześciu lat więzienia. Złożyły się na to wyroki z procesów dotyczących ustawiania meczów Arki Gdynia, Piasta Gliwice oraz sprawy tzw. gangu "Fryzjera". Wobec byłego działacza orzeczono też karę grzywny wynoszącą 52 tysiące złotych. 

- Na podstawie art. 577 k.p.k. na poczet wymierzonej kary łącznej pozbawienia wolności zaliczył okresy zatrzymania i tymczasowego aresztowania od 14 do 17 sierpnia 2012 oraz okres 3,5 roku odbytej kary pozbawienia wolności wymierzonej ws. Arki Gdynia - czytamy na blogu "Piłkarska Mafia".

Czy w związku z tym Ryszard F. trafi za kratki? Według Dominika Panka wcale nie jest to takie pewne. Prze Sądem Okręgowym we Wrocławiu kolejna decyzja o to, jakie przepisy zastosować wobec "Fryzjera". W tej sprawie są dwie możliwości.

Pierwsza umożliwia Ryszardowi F. staranie się o przedterminowe zwolnienie po upływie połowy kary. Były działacz może z niej skorzystać, bo wcześniej spędził w więzieniu 3,5 roku. Druga odnosi się do art. 65 § 1 k.k. Na jego mocy Ryszard F. mógłby starać się o przedterminowe wyjście z zakładu karnego dopiero po odbyciu 3/4 kary.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 roku Ryszard F. został skazany na 4,5 roku więzienia. Wyrok był prawomocny - ale na ostatnim posiedzeniu nie był uwzględniany. Były działacz już wcześniej zwrócił się o wstrzymanie i odroczenie wykonania kary. Rozpatrzenie tego wniosku zaplanowano na 6 lipca. Do tego czasu Sąd Okręgowy we Wrocławiu wstrzymał wykonanie kary.

Więcej o: