Rosjanie znów swoje. "Sprzeciw". I na szczęście tylko tyle mogą

FIFA po raz kolejny postanowiła interweniować w sprawie przyszłości zagranicznych piłkarzy, którzy mają kontrakty z rosyjskimi klubami. Organ postanowił umożliwić zawieszenie tych umów na kolejny rok. Rosyjski związek odpowiedział na tę decyzję, wyrażając niezadowolenie z takiego rozwoju sprawy.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, reakcja Grzegorza Krychowiaka była niemal ekspresowa. Pomocnik reprezentacji Polski nie zamierzał kontynuować kariery w FK Krasnodar i udał się na 3-miesięczne wypożyczenie do AEK-u Ateny. Po zakończeniu sezonu co prawda wrócił do Rosji, lecz od początku zapowiadał, że będzie dążył do odejścia z klubu.

Zobacz wideo Co wiemy po zgrupowaniu kadry? "Walka trwa, bo mundial jest przed nami"

Tomasz Jodłowiec podczas meczu Polska Ukraina w fazie grupowej Euro 2016Tomasz Jodłowiec znalazł nowy klub. Transferowy hit w I lidze

Krychowiak i Szymański mają furtkę na odejście z klubów

We wtorek FIFA wydała oświadczenie, którym niejako poszła na rękę Krychowiakowi czy Sebastianowi Szymańskiemu, który walczy o transfer z Dynama Moskwa. Ogłoszono, że związani z rosyjskimi klubami kontraktem zagraniczni gracze mogą zawiesić swoje umowy aż do końca czerwca 2023 roku.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Zarówno Krychowiak, jak i Szymański mogą skorzystać z tej opcji. Władze Krasnodaru otwarcie informowały, że nie będą ułatwiały sprawy pomocnikowi polskiej kadry, przez co jego transfer na ten moment był niewiadomą. Szymański z kolei od kilku miesięcy był łączony m.in. z hiszpańskimi klubami, ale jak dotąd brakowało bardziej szczegółowych informacji o chęci jego sprowadzenia przez jakikolwiek zespół.

Rosyjski związek reaguje na decyzję FIFA

Rosjanie zdołali już odpowiedzieć na decyzję FIFA i wyrazili niezrozumienie. "Rosyjski Związek Piłki Nożnej wyraża sprzeciw wobec decyzji FIFA, która dopuszcza możliwość zawieszenia kontraktów zagranicznych piłkarzy i trenerów rosyjskich klubów do 30 czerwca 2023 roku" - ogłosił RFU (Rossijskij Futbolnyj Sojuz).

Kolejny klub zaufał Ricardo Sa Pinto. Zupełnie nowy kierunekKolejny klub zaufał Ricardo Sa Pinto. Zupełnie nowy kierunek

Rosyjski związek następnie dodał, że "będzie gotowy udzielić klubom wszelkiego niezbędnego wsparcia prawnego w przypadku kwestionowania tej decyzji". RFU zastrzegło także, że przepis FIFA nie może być stosowany wobec kontraktów, które piłkarze zawarli z klubami po rozpoczęciu agresji na Ukrainę, czyli 24 lutego.

Więcej o: