Rosjanie wyciągają dłoń do Rybusa. Proponują mu paszport "w trybie przyspieszonym"

- Uważam to za świńską postawę wobec własnego obywatela. Jeśli groźby nie ustaną, jeśli sam piłkarz będzie chciał otrzymać rosyjskie obywatelstwo, będzie mógł zwrócić się do naszych władz - mówi Dmitrij Świszczew o Macieju Rybusie. Wiemy już, że obrońca Spartaka Moskwa nie otrzyma powołania do reprezentacji Polski - ani na wrześniowe mecze Ligi Narodów, ani na mundial.

W poniedziałek PZPN wydał w tej sprawie oświadczenie. "Selekcjoner poinformował zawodnika, że w związku z jego aktualną sytuacją klubową nie powoła go na wrześniowe zgrupowanie reprezentacji oraz nie będzie on brany pod uwagę przy ustalaniu składu kadry, która pojedzie na mistrzostwa świata w Katarze" - czytamy. Sytuacja dotyczy decyzji piłkarza o pozostaniu w Rosji. Rybus związał się kontraktem ze Spartakiem Moskwa.

Zobacz wideo Michniewicz nic nie ukrywa przed dziennikarzami. Podejrzeliśmy, jak wygląda trening reprezentacji

Rosja chce przekonać do siebie Macieja Rybusa. "Otrzyma obywatelstwo w trybie przyspieszonym"

Na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać. Decyzję selekcjonera Czesława Michniewicza i PZPN skomentował Dmitrij Świszczew, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Stwierdził on, że tego rodzaju decyzje to wynik "histerii panującej w Polsce" i są one całkowicie nieuzasadnione. 

Pierwsze słowa nowego trenera Lecha Poznań. Pierwsze słowa nowego trenera Lecha Poznań. "Oglądałem wiele meczów Lecha"

- Groźby i szczekanie ze strony urzędników, którzy mają obowiązek kierować się interesem obywateli swojego kraju, którzy żyją i otrzymują pensje, także z podatków płaconych przez obywateli Polski, uważam za świńską postawę wobec własnego obywatela - powiedział Świszczew na łamach Vprognoze.ru.

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Maciej Rybus gra w lidze rosyjskiej od 2012 r. Najpierw występował w barwach Tereka Grozny, następnie w 2017 r. trafił do Lokomotiwu Moskwa, a teraz zdecydował się podpisać umowę ze Spartakiem. Na wyjazd z Rosji nie zdecydował się m.in. ze względu na rodzinę: jego żona jest Rosjanką i mają razem dwójkę dzieci. Tak przynajmniej twierdzi agent piłkarza Mariusz Piekarski. - Polscy urzędnicy nie rozumieją, co on robi, jak żyje. Doszło do atakowania własnych obywateli - dodał Świszczew, wskazując na rozwiązanie dla Rybusa. 

Czesław MichniewiczDlaczego Michniewicz nie został oskarżony? "Śledczy nie byli właściwie przygotowani"

- Jeśli groźby nie ustaną i jeśli sam piłkarz będzie chciał otrzymać rosyjskie obywatelstwo, będzie mógł zwrócić się do naszych władz. Jego argumenty są wystarczająco mocne. Mieszka w Rosji od dłuższego czasu, ma rosyjskie dzieci, jego żona jest Rosjanką. Jest bardzo dobrym piłkarzem. Ma on wszelkie szanse na otrzymanie obywatelstwa rosyjskiego w trybie przyspieszonym, jeśli sam tego chce - powiedział podkreślił.

Maciej Rybus ma na koncie 66 występów w barwach reprezentacji Polski. Strzelił dwa gole i asystował przy 14 trafieniach. I na tych statystykach licznik najpewniej się zatrzyma.

Więcej o: