FIFA pokazała oficjalny plakat MŚ w Katarze. "Odzwierciedlenie dziedzictwa"

Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich FIFA przedstawiła oficjalny plakat tegorocznych mistrzostw świata. Autorką pracy jest katarska artystka Bouthayna Al Muftah.

FIFA oficjalny plakat mundialu w Katarze zaprezentowała podczas specjalnego wydarzenia. Zostało ono zorganizowane w międzynarodowym porcie lotniczym Hamad w Dosze. Informacje o tym przekazała oficjalna strona internetowa organizacji.

Zobacz wideo Lewandowski: Chyba zabrakło nam trochę odwagi

Zaprezentowano oficjalny plakat MŚ w Katarze. "Jestem niezmiernie dumna, że mogę odegrać niewielką rolę w turnieju"

Autorką plakatu jest katarska artystka Bouthayna Al Muftah. Jej praca nawiązuje do kultury arabskiej i przedstawia tradycyjne nakrycia głowy (gutra i egal) unoszone w powietrze. Machanie nimi to sposób wyrażania radości ze zdobytej bramki u katarskich kibiców. Oprócz plakatu głównego powstało siedem plakatów wspierających, które symbolizują fascynację arabskich kibiców piłką nożną.

Katar 2022 - logo mundialu w mieście DohaZnamy wszystkich uczestników MŚ w Katarze. Jak wyglądają grupy?

Sama Al Muftah nie kryła radości, którą dało jej tworzenie symbolu mundialu. - Jestem niezmiernie dumna, że mogę odegrać niewielką rolę w turnieju - przyznała artystka. Opowiedziała również, co było jej inspiracją i co chciała przekazać poprzez swoje prace. - Większość mojej pracy skupia się na przeszłych doświadczeniach, wspomnieniach, wiązaniu ich z teraźniejszością i archiwizowaniu ich w sposób współczesny. Chciałam, żeby plakaty podążały za tym tematem i opowiadały historię piłkarskiej kultury Kataru. Chciałam, aby każdy plakat ukazywał świętowanie i fandom piłki nożnej w Katarze - powiedziała artystka.

Kostaryka z awansem na mundialKostaryka ostatnim finalistą MŚ 2022 w Katarze

Zadowolenia z efektów prac Al Muftahy nie krył podczas prezentacji Jean-François Pathy. - Oficjalny plakat Kataru 2022 jest klimatycznym odzwierciedleniem artystycznego i piłkarskiego dziedzictwa Kataru. Jesteśmy bardzo dumni z tej pięknej serii plakatów, które ukazują pasję Kataru do piłki nożnej i rzucają światowe światło na tak utalentowaną, lokalną artystkę - powiedział dyrektor marketingu FIFA.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze rozpoczną się 21 listopada. W rywalizacji o tytuł udział weźmie reprezentacja Polski, która w grupie C zmierzy się z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Finał zaplanowany jest na 18 grudnia.

Więcej o: