FIFA wprowadza zmiany i zapowiada kolejne. "Niektórzy będą sceptyczni"

Na dorocznym walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Rady Futbolu pojawił się także Gianni Infantino. Szef FIFA po raz kolejny poruszył temat rzeczywistego czasu gry. Szwajcarski działacz zapowiedział konieczność wprowadzenia zmian. - Półtoragodzinna gra nie może trwać 46-48 minut - przyznał.

W poniedziałek w Dausze odbyło się spotkanie Międzynarodowej Rady Futbolu (IFAB), podczas którego dyskutowano na temat planowanych zmian w regułach. Prace nabrały szybszego tempa z uwagi na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze. Na dorocznych obradach pojawił się także przewodniczący FIFA Gianni Infantino.

Szef FIFA wzywana do reform czasu gry. "Półtoragodzinna gra nie może trwać 46-48 minut"

Międzynarodowa Rada Futbolu oficjalnie zatwierdziła przepis dotyczący ilości możliwych zmian wewnątrz jednej drużyny w meczu. Tymczasowy przepis o pięciu zmianach wchodzi w życie na stałe. Ponadto IFAB zdecydowało, że kluby będą mogły mieć na ławce rezerwowych nawet piętnastu zawodników.

Na obradach głos zabrał także szef FIFA. Działacz oświadczył, że trwają zaawansowane prace nad półautomatycznym systemem VAR, który miałby być ogromną pomocą dla arbitrów w kwestiach spornych i przy sygnalizacji spalonych. Infantino poinformował, że nowa technologia ma być gotowa na mistrzostwa świata w Katarze.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Co więcej, szef FIFA ponownie poruszył temat rzeczywistego czasu gry. Obecnie regulamin mówi o 90 minutach. Jednak realnie piłka w grze pozostaje znacznie krócej. Wszystko za sprawą przerw, które niejednokrotnie pochłaniają niemal połowę spotkania. Zdaniem Infantino jest to ogromny problem. - Niedopuszczalne jest, by półtoragodzinna rywalizacja trwała w rzeczywistości niecałe 60 minut. Nad tą kwestią pracują aktualnie FIFA oraz IFAB. Infantino ujawnił, że zostanie przedstawionych kilka rozwiązań, które w najbliższym czasie zostaną poddane testom.

- Wspólnie z IFAB pracujemy także nad problemami związanymi z czasem meczów, a w zasadzie z czasem rzeczywistym każdego spotkania. Robimy wszystko, by znaleźć rozwiązanie tej kwestii spornej. Uważam, że półtoragodzinna gra nie może trwać 46-48 minut - powiedział działacz, po czym dodał: - Przedstawimy kilka propozycji, które następnie zostaną rozważone i przetestowane. Niektórzy będą sceptycznie nastawieni do tego. Na szczęście IFAB jest otwarta na wszelkie propozycje ulepszeń gry - zakończył Infantino.

Jednym z rozwiązań, które już kilka tygodni temu zaproponował szef FIFA, jest wydłużenie meczu do 100 minut. Wówczas każda z połów trwałaby po 50 minut. Możliwe, że wspomniane zmiany zostaną wprowadzone już podczas tegorocznego mundialu