Strzelec cudownego gola z finału Pucharu Europy idzie do więzienia w ojczystym kraju

Były znakomity algierski piłkarz, który w 1987 roku przyczynił się do pokonania przez FC Porto w finale Pucharu Europy Bayernu Monachium, Rabah Madjer spędzi najbliższe pół roku w więzieniu. Powodem było nielegalne pobieranie przez niego państwowych dotacji.

Rabah Madjer jest jednym z najbardziej utytułowanych algierskich piłkarzy w historii. Zdecydowaną większość sukcesów święcił z FC Porto, z którym sięgnął łącznie po dziewięć trofeów. Najważniejszym z nich było zwycięstwo w Pucharze Europy w sezonie 1986/87.

Zobacz wideo Od lat 90. zarobki piłkarzy w Wielkiej Brytanii wzrosły 1500 proc. Jak to możliwe?

Joachim Loew może objąć PSG. Powrót po 18 latachJoachim Loew może objąć PSG. Powrót po 18 latach

Madjer pogrążył Bayern

W finale tamtej edycji rozgrywek FC Porto mierzyło się z Bayernem Monachium. Bawarczycy prowadzili od 24. minuty po bramce Ludwiga Kögla. Do wyrównania doszło dopiero w 79. minucie, kiedy to do siatki trafił właśnie Madjer, a zaledwie 120 sekund później gola na 2:1, decydującego o zdobyciu pucharu strzelił Filho Juary.

Algierczyk został uznany za bohatera FC Porto w tamtym spotkaniu. Najpierw sam trafił do siatki, popisując się efektownym uderzeniem piętką, zaś przy drugiej bramce zanotował asystę, przyczyniając się tym samym do zwycięstwa. Madjera zasłużenie wybrano najlepszym piłkarzem meczu.

 

Madjer idzie do więzienia

Teraz jednak 63-latek ma spore problemy. "La Gazzetta dello Sport" poinformowała, że Algierczyk został skazany na sześć miesięcy więzienia za malwersacje finansowe. Madjer był większościowym udziałowcem dwóch największych gazet sportowych w swoim kraju. Podstawą do ukarania był fakt, że pomimo zamknięcia obu gazet, Madjer w dalszym ciągu pobierał dotacje państwowe. Poza karą sześciu miesięcy pozbawienia wolności, były piłkarz FC Porto musi zapłacić grzywnę w wysokości 100 tys. dinarów (około 3 tys. złotych).

Media: Liverpool bije rekord transferowy. 100 milionów euroMedia: Liverpool bije rekord transferowy. 100 milionów euro

Poza karierą w FC Porto Rabah Madjer reprezentował również barwy takich klubów, jak RC Paris, FC Tours, Valencia i Qatar SC. Jako trener prowadził kilka arabskich klubów, a także trzykrotnie był selekcjonerem reprezentacji Algierii - w latach 1993-1995, 2001-2002 i 2017-2018.

Więcej o: