Ukraińcy stanęli do hymnu. Tak, żeby świat widział. Hańba dla Rosji

Ukraińscy piłkarze pożegnali się z Mistrzostwami Europy w minifutbolu. Podczas śpiewania hymnu przed meczem z Francuzami wykonali oni jednak gest, który miał znacznie ważniejsze znaczenie od rezultatu spotkania.

Aktualnie na Słowacji rozgrywane są mistrzostwa Europy w minifutbolu. W środę 8 czerwca odbyły się spotkania, których stawką był awans do ćwierćfinału imprezy. W jednym z nich Francuzi pokonali 1:0 Ukrainę.

Zobacz wideo Rostkowski: Piłka nożna ma tego dość. Cały stadion widział, tylko nie sędzia

Wydarzenie meczu jeszcze przed pierwszym gwizdkiem

Końcowy rezultat oznacza, że Ukraińcy pożegnali się z turniejem. Przed meczem piłkarze w dosadny sposób odnieśli się jednak do innych walk. Mianowicie do rosyjskiej inwazji na terytorium Ukrainy. W trakcie śpiewania hymnu narodowego każdy zawodnik trzymał w ręce fotografie obrazujące skutki wojny. Zdjęcia przedstawiały ofiary działań armii Władimira Putina, szczątki ukraińskich miast i ludzi szukających schronienia. Mocny gest ukraińskich piłkarzy zostanie zapamiętany na długo.

Świat sportu wspiera Ukrainę

Ukraińscy sportowcy jasno deklarują swoją dezaprobatę wobec działań Rosji, a zarazem jedność ze swoimi rodakami. Solidarność z Ukrainą deklarują również sportowcy z innych krajów, dając tym samym potrzebne wsparcie. Jedną z gwiazd sportu, która aktywnie wspiera walczących Ukraińców jest Iga Świątek. Liderka rankingu WTA swoją solidarność z Ukrainą okazuje poprzez grę z przypiętymi barwami tego kraju. Polka nie boi się również jasno wyrażać swojej dezaprobaty do działań Rosjan, jak miało to miejsce chociażby po wygranym finale French Open.

Więcej o: