Skandal w meczu mundialowych rywali Polaków. FIFA przerwała mecz

Towarzyskie spotkanie Meksyku z Ekwadorem zakończyło się bezbramkowym remisem. Mecz jest jednak szczegółowo opisywany z innego powodu. Sędzia przerwał spotkanie przez homofobiczne okrzyki.

Do skandalicznej sytuacji doszło w 81. minucie meczu. Homofobiczne okrzyki wymierzone były w kierunku bramkarza Ekwadoru Alexandra Domingueza. Ze względu na fatalne zachowanie fanów Meksyku i zgodnie z protokołem FIFA, sędzia Oliver Vergara przerwał na kilka minut spotkanie - po raz drugi tego dnia.

Zobacz wideo Największa siła Meksyku? Polska może mieć kłopoty na MŚ

Ołeksandr Petrakov Selekcjoner Ukrainy broni Jarmołenki. "Apeluję do prasy"

Homofobiczne okrzyki podczas meczu Meksyku. Sędzia przerwał grę

Organizatorzy spotkania również zareagowali na homofobiczne okrzyki kibiców i na telebimach pojawiły się komunikaty informujące o powodach przerwania meczu. Wcześniej kibice, którzy kupili bilet na spotkanie, również otrzymali wiadomość o zakazie wznoszenia okrzyków o charakterze dyskryminacyjnym. Działania te były próbką przepisów obowiązujących podczas mistrzostw świata w Katarze. Trzystopniowy protokół FIFA zakłada, że spotkanie może zostać nie tylko przerwane, ale w sytuacji, w której zachowanie kibiców nie uległoby zmianie, nałożony może zostać nawet walkower.

- Jesteśmy rozczarowani, że pod koniec meczu pojawiły się takie okrzyki i była potrzebna przerwa. Podjęte przez nas środki są bardzo silne. Czynimy postępy. Musimy pamiętać, że zmiana w mentalności nie nastąpi z dnia na dzień, ale jesteśmy dumni, że uczestniczymy w tym procesie - skomentował wydarzenia na trybunach rzecznik kadry Meksyku Gabriel Gabor, cytowany przez chicago.suntimes.com.

- Nauczyliśmy się, że to zajmie trochę czasu. Musimy cofnąć się i wyciągać wnioski z funkcjonowania poprzednich protokołów, ale zależy nam na edukacji. Celem jest zlikwidowanie wszelkich form dyskryminacji, ale musimy zrobić to razem. Nie tylko jako organizatorzy, ale również fani, media i cała społeczność. Wierzę, że zrobimy to - dodał. 

W trakcie wymuszonej przerwy piłkarze i sędzia zgromadzili się w środkowej części boiska i cała sytuacja została wyjaśniona. Zawodnicy reprezentacji Meksyku uważali, że wykrzykiwane przez kibiców hasła miały charakter obraźliwy, ale nie homofobiczny. Spotkanie zostało wznowione, a kibice zostali poinformowani, że kolejny okrzyki tego typu będą skutkowały jego zakończeniem.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Australian Open 2021. Asłan Karacew Wpadka Asłana Karacjewa. Zapomniał się zgłosić do turnieju. Słono za to zapłacił

Rywalizacja na murawie nie należała do najciekawszych i zakończyła się bezbramkowym remisem. Mecz został przerwany dwukrotnie. Pierwsza przerwa była również konieczna, po wbiegnięciu jednego z kibiców na murawę. 

Meksyk to grupowy rywal reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata w Katarze. 12 czerwca kadra Gerardo Martino powróci do rywalizacji w Lidze Narodów CONCACAF i zmierzy się z Surinamem.

Więcej o: