Przełomowe oświadczenie UEFA po finale Ligi Mistrzów na Stade de France w Paryżu

W pierwszym oświadczeniu UEFA zwaliła winę na kibicę, ale drugie jest przełomowe. Władze europejskiej piłki wyciągnęły wnioski i przepraszają. "UEFA pragnie szczerze przeprosić wszystkich kibiców, którzy musieli przeżyć bądź być świadkami przerażających i niepokojących wydarzeń przed finałem Ligi Mistrzów na Stade de France 28 maja 2022 roku w Paryżu".

Tegoroczny finał Ligi Mistrzów odbył się z półgodzinnym opóźnieniem, które spowodowane było fatalną organizacją piłkarskiego święta. Kibice Liverpoolu mieli problem z wejściem na stadion, nawet gdy posiadali oni oficjalne bilety na mecz. Wielu z nich próbowało forsować bramy obiektu, a finalnie musiała interweniować policja. 

Zobacz wideo Borek: Lewandowski chyba dojrzał do tego, by zmienić otoczenie

UEFA wydała oświadczenie po skandalu. Organizacja rozpoczyna dochodzenie

Niespełna tydzień po wyżej opisanych wydarzeniach, UEFA wydała specjalnie oświadczenie dotyczące meczu, w którym przeprosiła kibiców i zapowiedziała rozpoczęcie dochodzenia dotyczącego wydarzeń przed finałem LM: - UEFA pragnie szczerze przeprosić wszystkich kibiców, którzy musieli przeżyć bądź być świadkami przerażających i niepokojących wydarzeń przed finałem Ligi Mistrzów na Stade de France 28 maja 2022 roku w Paryżu, w noc, która powinna być świętem europejskiej piłki nożnej. Żaden fan nie powinien znaleźć się w takiej sytuacji i nie może się ona powtórzyć - można przeczytać w oświadczeniu. 

- Bezpośrednio po tych wydarzeniach, UEFA zleciła niezależne dochodzenie, aby zidentyfikować niedociągnięcia i obowiązki wszystkich podmiotów zaangażowanych w organizację finału. Jego celem będzie dokładne zrozumienie, co wydarzyło się podczas przygotowań do finału i próba określenia, jakie wnioski należy wyciągnąć, aby takie sytuacje nie miały już miejsca - zapowiada UEFA.

Oprócz tego organizacja zapowiedziała także, że podejmie współpracę z innymi zainteresowanymi sprawą podmiotami: Stowarzyszeniem Europejskich Kibiców, klubami, które uczestniczyły w finale, a także władzami publicznymi, Francuskim Związkiem Piłki Nożnej oraz policją. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

UEFA zbierze również uwagi kibiców, którzy brali udział w finałowym meczu i ich głos także będzie brany pod uwagę przy publikacji raportu: - Dalsze informacje o tym, w jaki sposób odpowiednie strony mogą składać zeznania (za pośrednictwem dedykowanego adresu e-mail lub kwestionariusza online) zostaną przekazane wkrótce. Raport ma również zostać opublikowany na oficjalnej stronie organizacji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA