Skandaliczna wypowiedź dyrektora FIFA. Reprezentacja Rosji może zostać przywrócona do gry

Chociaż rosyjskie drużyny nie wezmą udziału w rozgrywkach międzynarodowych w przyszłym sezonie, to szef tamtejszej federacji wierzy, że drużyna narodowa zostanie dopuszczona do eliminacji Euro 2024. Taką decyzję może sugerować też skandaliczna wypowiedź jednego z dyrektorów w FIFA.

- Chciałbym przekazać wam najlepsze życzenia od prezydenta FIFA - Gianniego Infantino - oraz sekretarza generalnego - Fatmy Samoury. W imieniu FIFA wyrażam nadzieję, że obecna sytuacja zostanie rozwiązana możliwie jak najszybciej. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rosyjski futbol znów będzie obecny na arenie międzynarodowej - w trakcie konferencji rosyjskiego związku piłki nożnej wypalił Elkhan Mammadov.

Zobacz wideo Rozmowa z Janem Błachowiczem - byłym mistrzem UFC

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Mammadov to dyrektor działu FIFA odpowiadającego za europejskie federacje narodowe. Przypomnijmy, że wszystkie rosyjskie drużyny piłkarskie zostały wykluczone z europejskich rozgrywek na kolejny sezon. Wszystko przez atak tego kraju na Ukrainę.

Coco Gauff w półfinale Roland Garros. Najlepszy wynik w karierzeCoco Gauff w półfinale Roland Garros. Najlepszy wynik w karierze

Oznacza to m.in. że rosyjskie kluby nie zagrają w europejskich pucharach, a reprezentacja narodowa została wykluczona z tegorocznej edycji Ligi Narodów. Wcześniej drużyna Walerija Karpina nie została też dopuszczona do baraży o awans na mistrzostwa świata. W półfinale Rosjanie mieli zagrać w Moskwie z Polską.

Rosjanie chcą grać o Euro 2024

Na razie nie wiadomo, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do eliminacji Euro 2024, które zaczną się w przyszłym roku. Skandaliczna wypowiedź Mammadova może sugerować, że tak się stanie. Głos w tej sprawie zabrał też prezes rosyjskiego związku - Aleksandr Djukow.

- Kategorycznie nie zgadzamy się z decyzjami FIFA i UEFA, które zawiesiły nas w swoich strukturach i nie zezwoliły naszym drużynom na rywalizację w rozgrywkach międzynarodowych. Złożyliśmy już odwołanie do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS) - powiedział Djukow.

Paula BadosaPaulo Badosa wypadła z Roland Garros i ma problemy przed Wimbledonem

I dodał: - Mimo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, nie wyobrażam sobie, by nasze zawieszenie trwało dłużej. W ogóle nie biorę pod uwagę możliwości, by trwało to od trzech do pięciu lat. Jestem przekonany, że zawieszenie będzie obowiązywało jedynie na kolejny sezon. W tym momencie jestem pewien, że weźmiemy udział w eliminacjach Euro 2024.

Kwalifikacje do mistrzostw Europy zaczną się w marcu przyszłego roku i potrwają równo 12 miesięcy. Losowanie grup eliminacyjnych odbędzie się 9 października we Frankfurcie. Turniej zostanie rozegrany od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku w Niemczech na stadionach w Monachium, Dortmundzie, Berlinie, Frankfurcie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Lipsku, Kolonii, Duesseldorfie oraz Hamburgu.

Więcej o: