Kanada odwołała mecz, bo rywal podzielił naród. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli"

Na 5 czerwca było zaplanowane spotkanie towarzyskie pomiędzy Kanadą a Iranem. Mecz wzbudzał wiele kontrowersji i ostatecznie po naciskach ze strony społeczeństwa, kanadyjska federacja postanowiła go odwołać.

Spotkanie towarzyskie pomiędzy Kanadą a Iranem wzbudzało wiele kontrowersji. Na początku 2020 roku nieopodal Teheranu został zestrzelony samolot przewożący między innymi 55 obywateli Kanady. Łącznie zginęło 176 osób. Rodziny ofiar oraz politycy naciskali na federację, aby ta odwołała towarzyskie spotkanie z Iranem. Głos w tej sprawie zabrał także premier kraju Justin Trudeau, który uznał organizację meczu za zły pomysł. 

Zobacz wideo Grosicki zdradza plany na przyszłość. "Jestem po pierwszych rozmowach"

Kanada odwołała mecz towarzyski z Iranem. Federacja nie podała oficjalnego powodu

Ostatecznie spotkanie towarzyskie pomiędzy Kanadą a Iranem się nie odbędzie. Kanadyjska federacja piłkarska w oświadczeniu poinformowała o odwołaniu imprezy. "W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja geopolityczna dotycząca goszczenia Iranu znacznie podzieliła naród i wymknęła się spod kontroli. W związku z tym mecz został odwołany. Teraz pracujemy nad znalezieniem nowego przeciwnika" - czytamy. 

Media: Sadio Mane coraz bliżej Bayernu MonachiumMedia: Sadio Mane coraz bliżej Bayernu Monachium

Federacja poinformowała również, że zwróci kibicom wszystkie pieniądze za bilety. Irański wiceminister sportu napisał na Twitterze, że żąda od Kanady 10 milionów dolarów odszkodowania za odwołanie tego meczu. Decyzja federacji została z kolei bardzo dobrze odebrana przez rodziny ofiar katastrofy. "Jesteśmy szczęśliwi. To była właściwa decyzja. Martwiliśmy się, że stosunki Iranu z naszym krajem zostaną znormalizowane" - powiedział Hamed Esmaeilion, rzecznik stowarzyszenia reprezentującego ofiary katastrofy samolotu z 2020 roku. Jego słowa przytoczyła strona InsideFootballWorld.com.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Reprezentacja Kanady awansowała na mistrzostwa świata po raz pierwszy od 36 lat. Na mundialu w Katarze trafili do grupy F, gdzie zmierzą się z Belgią, Marokiem oraz Chorwacją. Ich niedoszły rywal również wystąpi na tym turnieju. Iran w grupie B zagra ze Stanami Zjednoczonymi, Anglią oraz zwycięzcą europejskiego barażu (Szkocja, Ukraina lub Walia). 

Cavani odchodzi z Manchesteru, a Scholes ocenił Urugwajczyka: Hańba, zawstydzająceCavani odchodzi z Manchesteru, a Scholes ocenił Urugwajczyka: Hańba, zawstydzające

Więcej o: