Chile żąda, by Ekwador został wyrzucony z mundialu w Katarze i chce zająć jego miejsce

Niewykluczone, że niebawem dojdzie do sensacyjnego zwrotu akcji w kontekście uczestników tegorocznych mistrzostw świata ze strefy CONMEBOL. Z turnieju może zostać wykluczona reprezentacja Ekwadoru, w składzie której rzekomo miał występować piłkarz niemający tamtejszego obywatelstwa.

Reprezentacja Ekwadoru bardzo dobrze poradziła sobie w eliminacjach do mistrzostw świata w Katarze, zajmując w południowoamerykańskiej grupie czwarte miejsce. Lepsze były jedynie Brazylia, Argentyna i Urugwaj. Dzięki temu kadra tego kraju wywalczyła czwarty w swojej historii awans na mundial.

Zobacz wideo Byli reprezentanci Polski pod wrażeniem Glika. "Beton, stal. Przejdzie do historii"

Ekwador wykluczony z MŚ z powodu gry nieuprawnionego zawodnika?

Niewykluczone jednak, że kwestia udziału Ekwadoru w turnieju w Katarze stanie się mocno niepewna. Wszystko za sprawą ewentualnego wykluczenia, czego powodem miało być nieuprawnione dopuszczenie do gry jednego z reprezentantów. Chodzi o Byrona Castillo z Barcelona SC Guayaquil, który w eliminacjach rozegrał osiem meczów.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Pojawiły się przypuszczenia, że 23-latek nie miał prawa zagrać w drużynie narodowej, ponieważ nie posiada obywatelstwa Ekwadoru. Jakby tego było mało, niektóre dowody mają również sugerować, że piłkarz nawet nie urodził się w tym kraju, a w Kolumbii. Jak dotąd Castillo nie przedłożył żadnych dokumentów, które miałyby potwierdzić jego narodowość.

Póki co władze ekwadorskiego związku badają wszelkie okoliczności, które miałyby doprowadzić do rzekomego uchybienia w dokumentacji. Na ten moment sprawa przedstawia się tak, że Castillo urodził się 10 listopada 1998 roku w miejscowości General Vilamil. Inny scenariusz głosi jednak, że piłkarz przyszedł na świat 25 lipca 1995 roku w graniczącym z Ekwadorem kolumbijskim mieście Tumaco.

Chile domaga się szczegółowego śledztwa

Jeżeli te sensacyjne przypuszczenia faktycznie się potwierdzą i okaże się, że Castillo rzeczywiście urodził się w Kolumbii, istnieje realne zagrożenie, że Ekwador zostanie wykluczony przez FIFA z udziału w mundialu. Istnieją jednak pewne fakty, które mogą przemawiać na korzyść Ekwadorczyków. Przede wszystkim żaden z przeciwników nie zgłosił oficjalnego protestu w tej sprawie w ciągu 48 godzin od bezpośredniego meczu, jak wymagają przepisy w tym zakresie. Druga rzecz to ponad 5-letni okres życia Castilli w Ekwadorze, co również jest okolicznością łagodzącą.

Federacja Chile wysłała do FIFA oficjalne pismo, w którym domaga się przeprowadzenia szczegółowego śledztwa w tej sprawie. Jeśli tak się stanie i Ekwador zostanie wyeliminowany, jego miejsce na mundialu zajmie Peru, natomiast w barażach o udział w turnieju zagra Kolumbia. Chilijczycy z kolei domagają się, żeby to oni zajęli miejsce Ekwadorczyków w Katarze, choć w końcowej tabeli zajęli dopiero 7. miejsce.

W mundialu Ekwador ma grać w grupie A z gospodarzami, Holandią i Senegalem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.