Chile żąda, by Ekwador został wyrzucony z mundialu w Katarze i chce zająć jego miejsce

Niewykluczone, że niebawem dojdzie do sensacyjnego zwrotu akcji w kontekście uczestników tegorocznych mistrzostw świata ze strefy CONMEBOL. Z turnieju może zostać wykluczona reprezentacja Ekwadoru, w składzie której rzekomo miał występować piłkarz niemający tamtejszego obywatelstwa.

Reprezentacja Ekwadoru bardzo dobrze poradziła sobie w eliminacjach do mistrzostw świata w Katarze, zajmując w południowoamerykańskiej grupie czwarte miejsce. Lepsze były jedynie Brazylia, Argentyna i Urugwaj. Dzięki temu kadra tego kraju wywalczyła czwarty w swojej historii awans na mundial.

Zobacz wideo Byli reprezentanci Polski pod wrażeniem Glika. "Beton, stal. Przejdzie do historii"

"W piłce nożnej nie ma miejsca na szczęście". Dani Alves zapomniał, co wcześniej pisał o Realu

Ekwador wykluczony z MŚ z powodu gry nieuprawnionego zawodnika?

Niewykluczone jednak, że kwestia udziału Ekwadoru w turnieju w Katarze stanie się mocno niepewna. Wszystko za sprawą ewentualnego wykluczenia, czego powodem miało być nieuprawnione dopuszczenie do gry jednego z reprezentantów. Chodzi o Byrona Castillo z Barcelona SC Guayaquil, który w eliminacjach rozegrał osiem meczów.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Pojawiły się przypuszczenia, że 23-latek nie miał prawa zagrać w drużynie narodowej, ponieważ nie posiada obywatelstwa Ekwadoru. Jakby tego było mało, niektóre dowody mają również sugerować, że piłkarz nawet nie urodził się w tym kraju, a w Kolumbii. Jak dotąd Castillo nie przedłożył żadnych dokumentów, które miałyby potwierdzić jego narodowość.

Póki co władze ekwadorskiego związku badają wszelkie okoliczności, które miałyby doprowadzić do rzekomego uchybienia w dokumentacji. Na ten moment sprawa przedstawia się tak, że Castillo urodził się 10 listopada 1998 roku w miejscowości General Vilamil. Inny scenariusz głosi jednak, że piłkarz przyszedł na świat 25 lipca 1995 roku w graniczącym z Ekwadorem kolumbijskim mieście Tumaco.

Chile domaga się szczegółowego śledztwa

Jeżeli te sensacyjne przypuszczenia faktycznie się potwierdzą i okaże się, że Castillo rzeczywiście urodził się w Kolumbii, istnieje realne zagrożenie, że Ekwador zostanie wykluczony przez FIFA z udziału w mundialu. Istnieją jednak pewne fakty, które mogą przemawiać na korzyść Ekwadorczyków. Przede wszystkim żaden z przeciwników nie zgłosił oficjalnego protestu w tej sprawie w ciągu 48 godzin od bezpośredniego meczu, jak wymagają przepisy w tym zakresie. Druga rzecz to ponad 5-letni okres życia Castilli w Ekwadorze, co również jest okolicznością łagodzącą.

Sebastian Szymański trafi do ligi hiszpańskiej? Chce go Real BetisSebastian Szymański trafi do ligi hiszpańskiej? Chce go Real Betis

Federacja Chile wysłała do FIFA oficjalne pismo, w którym domaga się przeprowadzenia szczegółowego śledztwa w tej sprawie. Jeśli tak się stanie i Ekwador zostanie wyeliminowany, jego miejsce na mundialu zajmie Peru, natomiast w barażach o udział w turnieju zagra Kolumbia. Chilijczycy z kolei domagają się, żeby to oni zajęli miejsce Ekwadorczyków w Katarze, choć w końcowej tabeli zajęli dopiero 7. miejsce.

W mundialu Ekwador ma grać w grupie A z gospodarzami, Holandią i Senegalem.

Więcej o: