12-letni Dima Keda strzelił zwycięskiego gola dla Szachtara z Lechią. 95. minuta [WIDEO]

Szachtar Donieck pokonał Lechię Gdańsk 3:2 w charytatywnym spotkaniu rozgrywanym w Gdańsku. Zysk z meczu został przeznaczony na pomoc Ukrainie, a jedną z bramek zdobył 12-latek, który w Polsce znalazł schronienie.

Piłkarze Szachtara Donieck rozegrali drugie spotkanie w ramach akcji "Futbol dla pokoju. Stop wojnie w Ukrainie", w którym mierzyli się z Lechią Gdańsk. Finalnie ukraińska ekipa triumfowała 3:2, a na boisku miła miejsce wyjątkowa sytuacja. Decydującego o losach starcia gola strzelił bowiem 12-letni chłopak, który uciekł z Mariupola: Dima Keda.

Spotkanie rozpoczęło się jednak od dwóch szybkich trafień. Najpierw do siatki trafił gracz Szachtara Mychajło Mudryka po rzucie karnym. Lechia odpowiedziała błyskawicznie, a z bramki mógł cieszyć się Bassekou Diabate. Po przerwie kolejnego gola dołożył Mudryk, a gospodarze odpowiedzieli po błędzie golkipera gości Andrija Piatowa i formalności dopełnił Krystian Okoniewski.

Wyjątkowy moment podczas charytatywnego meczu Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck

Do bardzo symbolicznego gestu doszło w doliczonym czasie gry, gdy padła wcześniej wspomniana trzecia bramka. Keda, który przez wojnę musiał opuścić Mariupol, zdobył decydującego gola i potem świętował go wraz z pozostałymi piłkarzami na środku boiska.

Strzelec bramki i jego rodzina opuścili Ukrainę 16 marca. Wcześniej przez 10 dni ukrywali się w piwnicy teatru w Mariupolu, z którego zdążyli ewakuować się tuż przed bombardowaniem. Z powodu wojny Dmytro stracił już dwukrotnie dom. Wcześniej jego rodzina została przymusowo przesiedlona z powodu wojny na Krymie (2014).

Całkowity dochód z meczu został przeznaczony na akcję "Gdańsk Pomaga Ukrainie". Jak podali organizatorzy, zebrana kwota oscyluje o 100 tysięcy złotych. Szachtar rusza natomiast rozegrać kolejne charytatywne mecze. Ukraińska ekipa 19 kwietnia (wtorek) z Fenerbahce, a później 1 maja (niedziela) przeciwko Hajdukowi Split.

Nie jest to pierwszy mecz tego typu rozegrany w Polsce. Wcześniej odbyło się towarzyskie spotkanie, w którym Dynamo Kijów zmierzyło się z Legią Warszawa. Piłkarze z Kijowa, podobnie jak gracze z Doniecka, również podróżują po różnych państwach, rozgrywając w nich mecze charytatywne.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szachista Siergiej KariakinRosyjska federacja jednogłośnie chce do Azji. Arcymistrz Karjakin: Doskonała decyzja

Rozgrywki ligi ukraińskiej zostały przerwane dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szachtar obecnie zajmuje obecnie 1. miejsce w tabeli, a Dynamo jest drugie, tracąc do ekipy z Doniecka trzy punkty.