FIFA odpowiada na odwołanie Rosji. I jednoznacznie staje po stronie Polski

FIFA wysłała oświadczenie do sędziów Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), w którym argumentowała decyzję o wyrzuceniu Rosjan ze wszystkich rozgrywek piłkarskich. Jak podkreślili jej prawnicy, dopuszczenie Rosjan oznaczałoby zagrożenie dla integralności najbliższych mistrzostw świata, pod groźbą bojkotu turnieju przez wybrane reprezentacje. Tym samym światowa federacja po raz kolejny opowiedziała się po stronie Polaków, którzy najwięcej zyskali na wykluczeniu Rosjan z barażów.

Rozpoczęcie rosyjskiej inwazji w Ukrainie sprawiło, że opinia publiczna zaczęła się domagać wykluczenia Rosjan z rozgrywek sportowych. Ze szczególnym naciskiem musiały się zmierzyć federacje piłkarskie - FIFA i UEFA, które pomimo początkowego oporu ostatecznie się ugięły. Rosyjskie kluby i reprezentacje zostały zawieszone.

Zobacz wideo

Najbardziej dotkliwa dla Rosjan okazała się być decyzja FIFA dotycząca pojedynku z reprezentacją Polski w pierwszym meczu barażowym o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Kadra Rosji została ukarana walkowerem, więc Polacy awansowali bezpośrednio do finału. Rosyjska federacja złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), ale ten podtrzymał decyzję FIFA. 

Lewandowski dostał zakaz. Lewandowski dostał zakaz. "Występ ze Szwecją był realnie zagrożony"

Rosjanie jednak się nie poddają i cały czas domagają się prawa startu w mistrzostwach świata w Katarze. FIFA postanowiła jednak ostrzec Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu i stanąć w obronie Polaków, którzy skorzystali najbardziej na wykluczeniu Rosjan z gry w barażach o mundial.

FIFA wysłała oświadczenie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu ws. Rosjan

FIFA złożyła w trybunale oświadczenie, w którym podkreśla, że decyzja o wykluczeniu Rosjan była jedyną słuszną dla zachowania integralności rozgrywek. - Decyzje są w pełni zrozumiałe i nie mogą być krytykowane ani z prawnego, ani z moralnego punktu widzenia - przekazali prawnicy FIFA.

Zdaniem światowej federacji, w przypadku gry Rosjan w mistrzostwach świata, kolejne reprezentacje mogłyby zbojkotować mecze z Rosją, podobnie jak zrobili Polacy, Szwedzi i Czesi w barażach o mundial. A to mogłoby sprawić, że konsekwencje dla mistrzostw świata "byłyby nieodwracalne i chaotyczne".

Jakub Moder w meczu Szkocja - PolskaSzkoci "przytłoczeni" niezwykłą hojnością po meczu z Polską

- Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, FIFA musi działać, aby zagwarantować wydajną organizację i płynne prowadzenie rozgrywek - podkreśliła FIFA w swoim oświadczeniu wysłanym do trybunału.

Rosjanie argumentują, że decyzja FIFA i odrzucenie odwołania przez CAS jest uniemożliwieniem realizacji prawa do bycia wysłuchanym. Nadzieją dla Rosjan wydaje się fakt, że do tej pory decyzje były wydawane przez jedną osobę - członka zarządu CAS Corinne Schmidhauser, przewodniczącą wydziału odwoławczego. Swoją decyzję argumentowała faktem, że integralność rozgrywek FIFA zostałaby poważnie naruszona, a wątpliwości pozostawia fakt, czy w świetle wydarzeń na Ukrainie, bezpieczeństwo piłkarzy i działaczy byłoby zapewnione nawet w przypadku meczów na neutralnym terenie.

Tym razem decyzję podejmować będzie trzyosobowy panel sędziów, którzy będą musieli odnieść się do wszystkich argumentów obydwu stron. Trudno jednak przypuszczać, aby decyzja CAS o odrzuceniu odwołania została zmieniona, na korzystną dla Rosjan.

Więcej o: