UEFA podała możliwe terminy barażu o mundial. Decyzja należy do Ukrainy

UEFA podała dwa możliwe terminy rozegrania meczu barażowego między Ukrainą a Szkocją. Konkretną datę wybiorą Ukraińcy. Spotkanie, o ile do niego dojdzie, będzie wyjątkowe, bo połączone z rywalizacją w Lidze Europy.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze rozpoczną się w listopadzie. Za nami m.in. losowanie fazy grupowej. Ale nadal nie znamy wszystkich zespołów, które pojawią się na mundialu. Dopiero w czerwcu mają odbyć się baraże, w których zmierzą się ze sobą zespoły z Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Nadal też nie wiadomo, kto uzupełni stawkę z Europy.

Zobacz wideo Reprezentacja Polski może zagrać z gigantem przed MŚ. Wielkie pieniądze dla PZPN [Sport.pl LIVE]

Ukraina jednak zagra ze Szkocją? UEFA podała terminy

Zainteresowane awansem są trzy zespoły – Walia, Szkocja i Ukraina. Miejsce jest tylko jedno. Wszystkie te zespoły znalazły się w tej samej drabince baraży. Walijczycy uporali się już w półfinale z Austrią (3:1) i teraz czekają na rywala w finale. Nim będzie Szkocja albo Ukraina. Do tego meczu oczywiście nie doszło w pierwotnym terminie na skutek wojny, jaka toczy się w kraju naszych sąsiadów.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

W ostatnich tygodniach proponowano różne rozwiązania. Powstał nawet pomysł, aby Ukraina dostała "dziką kartę" i awansowała na mistrzostwa świata jako 33. zespół, a kwestię awansu rozstrzygnąć między sobą mieliby Szkoci i Walijczycy. FIFA jednak chce, żeby wszystko rozstrzygnęło się na murawie. Powstał więc pomysł, że mecz o awans do finałów baraży będzie jednocześnie meczem w ramach Ligi Narodów. Ukraina i Szkocja trafiły bowiem do tej samej grupy. UEFA ogłosiła, że mecz między tymi drużynami odbędzie się 31 maja lub 1 czerwca. Termin mają wybrać Ukraińcy. Ale i tak nie wiadomo, co wtedy będzie działo się na Ukrainie. Jeżeli do tego meczu w ogóle dojdzie, to zwycięzca zmierzy się z Walią o finał baraży. Zwycięzca tego meczu z kolei awansuje na mundial i w grupie zagra z Anglią, Iranem i USA.

PZPN zaproponował pomoc Ukraińcom w organizacji zgrupowania

Przypomnijmy, że w sprawę tego meczu angażuje się również PZPN. Według informacji "Przeglądu Sportowego" prezes Cezary Kulesza jest w stałym kontakcie z działaczami ukraińskiego związku. W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i wszystkich wynikających z niej niedogodności, PZPN zaproponował, że jest w stanie zorganizować przyszłe zgrupowanie reprezentacji Ukrainy na własny koszt.

Nie jest to pierwsza forma wsparcia, jaką PZPN zaproponował Ukrainie. Już dzień po wybuchu wojny Kulesza odbył rozmowę z prezesem ukraińskiego związku Andrijem Pawełko, w którym zadeklarował się, że PZPN może pomóc w organizacji meczów reprezentacji Ukrainy w Polsce – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Prezes PZPN poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Reprezentacja Polski zapewniła sobie już natomiast awans na mistrzostwa świata w Katarze. Polacy w fazie grupowej będą rywalizowali z Argentyną, Meksykiem oraz Arabią Saudyjską.

Więcej o: