Koniec Finansowego Fair Play. UEFA wprowadziła zmiany

Finansowe Fair Play przeszło do historii. Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowe przepisy dotyczące "zrównoważonego rozwoju finansowego", które mają dać klubom większą swobodę w wydawaniu pieniędzy.

Przepisy Finansowego Fair Play zostały wprowadzone przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012. Zadaniem tego systemu było osłabienie inflacji z tytułu zarobków piłkarzy oraz namawianie klubów do tego, aby nie wydawały wielkich pieniędzy i nie przynosiły dużych strat. Tę zasadę obchodzono na wiele sposobów, a piłkarskie środowisko było oburzone, kiedy zasady FFP łamał Manchester City czy Paris Saint-Germain. W lutym 2020 roku UEFA ukarała "Obywateli" dwuletnim zakazem gry w europejskich pucharach za łamanie zasad tego systemu, ale po pięciu miesiącach ich apelacja została przyjęta, a została wymierzona wyłącznie kara finansowa w wysokości 10 milionów euro. Od sezonu 2011/2012 ukarane za złamanie zasad Finansowego Fair Play zostały też takie kluby, jak Fenerbahce SK czy AC Milan.

Zobacz wideo FIFA pozbyła się gigantycznych pieniędzy. Przełomowa decyzja

Szkocja i UkrainaJeden mecz, dwa turnieje. UEFA i FIFA rozwiązują problem Ukrainy

Finansowe Fair Play przeszło do historii. UEFA zmieniła przepisy

Pod koniec marca media poinformowały, że UEFA będzie chciała zmienić zasady, a dotychczasowe FFP pójdzie do kosza. Stało się to faktem w czwartek 7 kwietnia. "Komitet Wykonawczy UEFA na posiedzeniu w Nyonie zatwierdził dziś nowe przepisy dotyczące licencjonowania klubów UEFA i zrównoważonego rozwoju finansowego" – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie federacji.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Jakie są główne założenia projektu? Nowe przepisy wejdą w życie w czerwcu, ale będą wprowadzane stopniowo, aby kluby miały czas na dostosowanie się. Kluby nie będą mogły wydawać na pensje, transfery i opłaty agentów więcej, niż 70% swoich przychodów. Będą też mogły zanotować maksymalną stratę 60 milionów euro w ciągu trzech lat. Dotychczas było to 30 milionów. Kontrole mają odbywać się co kwartał. UEFA zapowiada też, że będzie mniej tolerować opóźnione płatności wobec klubów piłkarskich, pracowników, instytucji państwowych i wobec samej Uefy.

Peru Brazil Soccer Copa LibertadoresGłos z Brazylii: Jest wiele opinii, że Sousa nie przetrwa nawet maja

- Pierwsze regulacje finansowe UEFA, wprowadzone w 2010 roku, spełniły swój główny cel. Pomogły wyciągnąć europejskie finanse piłkarskie z krawędzi i zrewolucjonizowały sposób zarządzania europejskimi klubami piłkarskimi. Jednak ewolucja branży piłkarskiej wraz z nieuniknionymi skutkami finansowymi pandemii, pokazała potrzebę reformy i nowych przepisów dotyczących stabilności finansowej. UEFA współpracowała ze swoimi interesariuszami w całej europejskiej piłce nożnej, aby opracować te nowe środki, aby pomóc klubom w sprostaniu nowym wyzwaniom. Te przepisy pomogą nam chronić grę i przygotować ją na wszelkie potencjalne przyszłe wstrząsy, jednocześnie zachęcając do racjonalnych inwestycji i budowania bardziej zrównoważonej przyszłości gry – powiedział Aleksander Ceferin, prezydent UEFA cytowany przez uefa.com.

Więcej o: