Polska będzie miała kolejny, nowoczesny stadion. Ponad 200 mln złotych. Prace ruszyły

Polska będzie miała kolejny, nowoczesny stadion. W Katowicach ruszyły prace przygotowujące teren pod budowę kompleksu łączącego stadion i halę widowiskowo-sportową. Wszystko za ponad 200 milionów złotych.

Generalny wykonawca, firma NDI wkrótce przeprowadzi niezbędne badania geotechniczne. Dzięki ekspertyzie, inżynierowie będą mogli odpowiednio wzmocnić podłoże pod planowane zabudowania.

- Równolegle trwa tworzenie nasypu pod przyszłą bazę treningową. Przypomnijmy, że obok stadionu powstanie sześć pełnowymiarowych boisk i plac do treningu bramkarskiego. Budowniczy obecnie są także w trakcie prac związanych z wykonaniem przyłączy sieci sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych - czytamy na stronie stadiony.net.

Zobacz wideo Kłopoty Michniewicza. Oceniamy Polaków po Szkocji

Inwestycja podzielona na dwa etapy

Przypomnijmy, że już w marcu 2020 roku informowaliśmy, że władze miasta Katowice wypracowały porozumienie z projektantem i oficjalnie poinformowały, że wybudują stadion, halę i dwa boiska treningowe. Wszystko za 186 mln zł netto, czyli 236 mln zł brutto. - Nowy stadion ma pomieścić 15 tysięcy kibiców, a w jego sąsiedztwie będzie znajdować się też hala sportowa dla ok. trzech tysięcy widzów - pisał Dominik Wardzichowski, dziennikarz Sport.pl.

Co ciekawe, w grudniu 2019 roku firma RS Architekci oszacowała koszt budowy nowego stadionu w Katowicach nie na ponad 200 mln złotych, a aż na 561 mln. Jak się okazało, w te obliczenia wkradł się błąd. - To skutek "przecinkowego" błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln - informował Maciej Grygierczyk, dziennikarz Katowickiego Sportu. 

Teraz inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy mówi o wybudowaniu stadionu, hali i dwóch boisk. W drugim etapie kompleks uzupełnią cztery płyty treningowe, zaplecze dla bramkarzy i parking.

GKS Katowice zajmuje dwunaste miejsce w pierwszej lidze i jest niepokonany od sześciu spotkań. Zdobył 29 punktów (6 zwycięstw, 11 remisów i 7 porażek). Nad strefą spadkową ma dziewięć punktów przewagi, a do strefy barażowej o awans do ekstraklasy traci ich osiem.

Więcej o: