Ależ walka o ostatnie miejsce na MŚ. Brazylia może zniszczyć marzenia Chile

Znamy już komplet drużyn, które wywalczyły bezpośredni awans na mistrzostwa świata ze strefy południowoamerykańskiej. Do ostatniej kolejki zaś toczyć się będzie bój o jedyne miejsce w barażu.

Sytuacja przed piątkowymi meczami była jasna: pewne awansu na mundial były już Brazylia i Argentyna. O krok od wywalczenia biletu do Kataru były zaś reprezentacje Ekwadoru i Urugwaju. I obu tym drużynom sztuka ta się udała.

Urugwajczycy zapewnili sobie awans, bo wygrali u siebie z Peru 1:0. Decydującego gola dla gospodarzy w 42. minucie strzelił Giorgian De Arrascaeta. Na porażce sąsiadującego w tabeli Peru i klęsce Chile z Brazylią (0:4) skorzystali Ekwadorczycy, którzy też zapewnili sobie awans, mimo że w piątek przegrali na wyjeździe z Paragwajem 1:3.

O ile poznaliśmy już zespoły, które awansowały na mundial bezpośrednio, o tyle wciąż nie wiemy, kto zagra w barażu. Kandydatów przed ostatnią kolejką jest trzech. Wspomniane Peru, które zajmuje obecnie 5. miejsce, oraz Kolumbia i Chile.

Mogli awansować na MŚ po 36 latach przerwy, a tu taka sensacja. Mogli awansować na MŚ po 36 latach przerwy, a tu taka sensacja. "Bogów futbolu nie było"

Ci ostatni skomplikowali sobie sytuację przez wspomnianą klęskę z Brazylią. Gole dla gospodarzy strzelili Neymar, Vinicius Junior, Philippe Coutinho i Richarlison. Na porażce Chile oraz Peru skorzystali Kolumbijczycy, którzy przedłużyli swoje nadzieje na awans dzięki wygranej z Boliwią 3:0. Bramki dla nich zdobyli Luis Diaz, Miguel Borja oraz Mateus Uribe.

Przed ostatnią kolejką w walce o baraż w najlepszej sytuacji jest Peru, które ma 21 punktów i w ostatnim meczu zagra u siebie z Paragwajem. Na potknięcie tego zespołu czekać będzie Kolumbia, która ma do niego punkt straty, a w ostatnim meczu zagra na wyjeździe z Wenezuelą. Na porażkę obu zespołów i własną wygraną musi liczyć Chile, które w środę podejmie Urugwaj.

Czesław Michniewicz i Piotr ZielińskiTak Czesław Michniewicz ocenił Piotra Zielińskiego za mecz ze Szkocją

5. drużyna z kwalifikacji w Ameryce Południowej mecz o awans na mistrzostwa świata zagra 13 lub 14 czerwca. Jej rywalem będzie zwycięzca 4. rundy eliminacji ze strefy azjatyckiej. W bezpośrednim meczu w Katarze na pewno zagra Australia, która wciąż czeka na przeciwnika. Na razie są to Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale szansę ma też Irak. Przed ostatnią kolejką obie drużyny dzieli jedynie punkt.