Znamy organizatora Euro 2028? Do UEFA wpłynęła jak na razie jedna oferta

Coraz więcej wskazuje na to, że w przeciągu kilkunastu najbliższych dni UEFA oficjalnie zakomunikuje, kto będzie organizatorem mistrzostw Europy w 2028 rok. Według brytyjskich mediów największe szanse na organizację turnieju mają Wielka Brytania i Irlandia.

Biorąc pod uwagę kolejne edycje mistrzostw Europy, do tej pory wiedzieliśmy jedynie o Euro 2024. Kolejne czempionat zostanie rozegrany w Niemczech, a dokładniej rzecz biorąc na 10 stadionach za naszą niemiecką granicą. Nic poza tym jednak nie wiadomo - nie rozlosowano nawet grup eliminacyjnych. Dojdzie do tego 9 października tego roku.

Zobacz wideo To piłkarze stoją za buntem PZPN. Wiemy, kto był inicjatorem

Coraz bliżej ogłoszenia organizatora Euro 2028

Początkowo informowano, że gospodarz kolejnych mistrzostw Europy, które odbędą się w 2028 roku zostanie wybrany dopiero za kilkanaście miesięcy. Sytuacja uległa jednak zmienia i na ten moment wszystko wskazuje na to, że decyzja w tym zakresie zapadnie znacznie wcześniej.

Dziennikarze "The Times" przekazali, że już niebawem UEFA oficjalnie ogłosi kraje, które będą miały przywilej zorganizowania Euro 2028. Powodem takiego przyspieszenia w ogłoszeniu oficjalnej decyzji ma być fakt, że w najbliższą środę upływa termin składania aplikacji, a do europejskiego organu jak dotąd napłynęła tylko jedna oferta.

32 drużyny na Euro 2028?

Jeśli nic nagle nie ulegnie zmianie, już 7 kwietnia UEFA oficjalnie ogłosi gospodarza turnieju Euro 2028. Na ten moment przywilej ten zostanie przyznany Wielkiej Brytanii i Irlandii, które jako jedynie złożyły wszystkie wymagane dokumenty.

W dalszej kolejności Brytyjczycy będą mieli czas do końca obecnego roku, aby przedstawić wymagane gwarancje rządowe. Jeśli by się to nie udało, w takiej sytuacji procedura wyboru gospodarza Euro 2028 rozpoczęłaby się od nowa.

Zgodnie z medialnymi doniesieniami w turnieju, który zostanie rozegrany za sześć lat wezmą udział najprawdopodobniej 32 drużyny. Będzie to tym samym kolejne w ostatnich latach rozszerzenie formuły, bowiem od 2016 roku w turnieju biorą udział 24 zespoły.

Więcej o: