France Football ogłasza zasady przyznawania Złotej Piłki. Rewolucyjna zmiana

"France Football" ogłosił zmiany w plebiscycie na najlepszego piłkarza świata. Mniejsze grono jury, zmiana w kalendarzu i nowe wytyczne odnośnie do kryteriów wyboru - oto nowe zasady, według których wręczona zostanie Złota Piłka. To rewolucja w sposobie przyznawania nagrody

Plebiscyt Złotej Piłki organizowany przez "France Football" co roku wzbudza wiele emocji zarówno wśród ekspertów, jak i kibiców. Nie inaczej było w zeszłym roku, kiedy nagrodę dla najlepszego piłkarza na świecie odebrał Leo Messi. Wielu obserwatorów było oburzonych tym werdyktem i uznało, że okradziony z nagrody był Robert Lewandowski. Dodajmy, że Polak powinien wygrać statuetkę za 2020 rok (co stwierdził sam Messi), ale wtedy France Football postanowiło odwołać plebiscyt przez pandemię koronawirusa.

Zobacz wideo Złota Piłka jak konkurs piękności? Czyli dlaczego Messi wygrał z Lewandowskim

Kompromitacja legendarnego trenera. Broni Rosjan. Kompromitacja legendarnego trenera. Broni Rosjan. "Wspieram przyjaciół"

Nowe zasady w plebiscycie Złotej Piłki. Koniec z absurdalnymi głosami?

Być może szefostwo magazynu miało dość ciągłej krytyki i ogłosiło nowe zasady w swoim plebiscycie. Jak poinformowano, zmianie ulegnie regulamin konkursu. I będą to zmiany znaczące. Przede wszystkim w kolejnej edycji plebiscytu nagrodzony zostanie gracz, który osiągnął najlepsze rezultaty nie w roku kalendarzowym, ale w jednym sezonie. Mowa o okresie od sierpnia do lipca następnego roku. Co to oznacza? Że przy najbliższym głosowaniu nie będą brane pod uwagę mistrzostwa świata w Katarze, które odbędą się dopiero pod koniec 2022 roku. To akurat może być dobra wiadomość dla Lewandowskiego, który ma małe szanse na sukces na mundialu z reprezentacją Polski (nie wspominając o tym, że nie wiadomo jeszcze, czy Polska na mundial w ogóle pojedzie).

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Zmienić mają się też kryteria wyboru. Od teraz większy nacisk będzie się kładło na indywidualne wyniki piłkarzy, a mniej na osiągnięcia zespołowe i kwestie związane z fair play. Zniknąć ma kryterium dotychczasowej kariery gracza, co ma zwiększyć konkurencję.

Nadchodzi rewolucja w europejskiej piłce. Ceferin potwierdza. Nadchodzi rewolucja w europejskiej piłce. Ceferin potwierdza. "Bardzo dobra rzecz"

Zmiany dotkną również jury. Do tej pory głosowało 170 dziennikarzy, każdy z innego kraju. To grono ma być uszczuplone do 100 dziennikarzy głosujących na najlepszego piłkarza i 50 wybierających najlepszą piłkarkę. Którzy to będą dziennikarze? Pochodzący odpowiednio z najlepszej setki i pięćdziesiątki rankingu FIFA. Natomiast lista nominowanych ma być tworzona nie tylko przez dziennikarzy "France Football" i "L'Equipe", ale też przez Didiera Drogbę (ambasadora Złotej Piłki), a także "głosującego, który w poprzednim roku wykazał się największą wnikliwością".

W zeszłym roku Złotą Piłkę zdobył Leo Messi, który o 33 punkty wyprzedził Roberta Lewandowskiego. Chociaż mnóstwo było głosów, że to napastnik Bayernu zasłużył na tę nagrodę, to było to najwyższe miejsce Polaka w historii tego plebiscytu. Wcześniej trzecie miejsca zajmowali Kazimierz Deyna (1974) i Zbigniew Boniek (1982).

Rekordzistą pod względem zdobytych statuetek jest właśnie Argentyńczyk. Messi ma w swojej kolekcji siedem nagród. Pięć Złotych Piłek zdobył Cristiano Ronaldo.

Arkadiusz MilikDwie bramki Arkadiusz Milika. Perfekcyjną "Panenka" ośmieszył bramkarza

Więcej o: