Zbombardowany stadion zrównany z ziemią. Jeszcze niedawno grali w Lidze Europy

Dwa lata temu Desna Czernihów rywalizowała z Wolfsburgiem w Lidze Europy. Teraz nie może grać ze względu na wojnę na Ukrainie. A kiedy ta się skończy, to klub nie będzie miał gdzie się podziać. Rosjanie zbombardowali stadion.

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Najeźdźcy regularnie ostrzeliwują obiekty cywilne. Domy, szpitale, szkoły. Zniszczenia po bombardowaniach są ogromne. Wolne od nich nie są także obiekty sportowe. W wyniku ostrzału rakietowego doszczętnie zniszczona została m.in. hala sportowa w Charkowie. Nie jest to jednak jedyna arena sportowa, która uległa zniszczeniu.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>

Zobacz wideo Tak wyglądała ewakuacja Kędziory z Kijowa. Błyskawiczna reakcja

Grzegorz Krychowiak podczas treningu drużyny FK Krasnodar.Zaskakujące słowa rosyjskiego ministra o sankcjach. "To szansa"

Rosjanie zniszczyli stadion Desny Czernihów. "Praktycznie go nie ma"

Użytkownik Twittera "BuckarooBanzai", ekspert od ukraińskiego futbolu, opublikował zdjęcie stadionu należącego do piłkarskiego klubu Desna Czernihów. Widzimy obok siebie fotografie obiektu z października 2021 roku, a także wykonaną obecnie, po ataku wojsk Władimira Putina. Stadion był wyraźnie uszkodzony. Niestety, później na Twitterze pojawiły się kolejne fotografie. "Tak właściwie, to tego stadionu już nie ma" – napisał "BuckarooBanzai". Opublikował zdjęcie na którym widać, że jedna z trybun została całkowicie zniszczona. Najgorsze są jednak informacje podane przez tamtejszą prokuraturę. Na skutek bombardowania stadionu i pobliskiej biblioteki dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Historia stadionu w Czernihowie sięga 1936 roku. Już raz został zbombardowany. Miało to miejsce w trakcie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku obiekt odbudowano. Od 1961 roku nosi imię Jurija Gagarina, radzieckiego kosmonauty i pierwszego człowieka w kosmosie. W następnych latach stadion przechodził kolejne renowacje. Ostatnie z nich zaledwie kilka lat temu, aby dostosować obiekt do wymogów UEFA.

Tymoszczuk tajnym agentem rosyjskich służb specjalnych?Media oskarżają ikonę ukraińskiej piłki o zdradę. Pokazują dokumenty, że był agentem służb

Desna Czernihów występuje w ukraińskiej ekstraklasie. Jeszcze dwa lata temu występowała w eliminacjach do europejskich pucharów. W sezonie 2020/21 w III rundzie kwalifikacyjnej przegrała 0:2 z VfL Wolfburg.

Po rundzie jesiennej zespół zajmuje siódme miejsce w tabeli ukraińskiej ekstraklasy z dorobkiem 25 punktów. Liderem jest Szachtar Donieck, który zgromadził 47 punktów. O dwa "oczka" mniej ma natomiast klub reprezentanta Polski Tomasza Kędziory, czyli Dynamo Kijów. Rozgrywki ligi ukraińskiej wstrzymano natychmiast po ataku wojsk rosyjskich. Zagraniczni piłkarze rozpoczęli rozpaczliwe próby wydostania się z okupowanego państwa.

Więcej o: