Nadchodzi rewolucja w europejskiej piłce. Ceferin potwierdza. "Bardzo dobra rzecz"

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin potwierdził w rozmowie z "Globo", że UEFA chce stworzyć rozgrywki Ligi Narodów, w których udział będą brały zespoły z Ameryki Południowej. Ma być to kontra do propozycji rozgrywania mundialu co dwa lata.

W grudniu reprezentacja Polski poznała rywali w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Polacy zmierzą się w grupie z Belgią, Holandią i Walią. A czy w przyszłości będą mogli zagrać na przykład z Brazylią? Jak się okazuje, nie jest to wykluczone. Sensacyjny pomysł w rozmowie z brazylijskim "Globo" przedstawił Aleksander Ceferin.

Zobacz wideo Michniewicz dotrzymał słowa. Wielki nieobecny reprezentacji Polski [SPORT.PL LIVE #16]

Zespoły z Ameryki Południowej dołączą do Ligi Narodów? "Chcieliby zagrać"

Prezydent UEFA przyznał, że "realną" opcją jest dołączenie reprezentacji z Ameryki Południowej do Ligi Narodów i to w niedalekiej przyszłości. - Po utworzeniu Ligi Narodów nasze drużyny nie grają już tak wielu meczów towarzyskich. Wielkie zespoły nie grają przeciwko Brazylii, Argentynie i Urugwajowi. A mówią nam, że chcieliby zagrać. To byłaby bardzo dobra rzecz, ale nie jesteśmy jeszcze w momencie dzielenia się tym z opinią publiczną – powiedział Ceferin.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

Podobny argument podnosił w 2018 roku szkoleniowiec reprezentacji Brazylii Tite. W 2018 roku jego zespół odpadł z mundialu w Rosji po spotkaniu z Belgią. Trener ubolewał, że Brazylia nie ma możliwości organizowania meczów towarzyskich z europejskimi drużynami.

- Drużynom z Ameryki Południowej jest jeszcze trudniej grać na mistrzostwach świata przeciwko drużynom europejskim, ponieważ to inny styl gry.  Wy macie tylko dziesięć federacji, a my 55, więc mamy też więcej klasowych  drużyn. Być może jest to jeden z powodów, dla których europejska piłka nożna dominuje na mistrzostwach świata od 2006 roku – przyznał szef UEFA.

Ceferin potwierdza zatem to, o czym w grudniu mówił były prezes PZPN, a obecnie wiceprezydent UEFA Zbigniew Boniek. Wówczas w rozmowie z portalem meczyki.pl zdradził, że od 2024 roku do Ligi Narodów dołączą zespoły z Ameryki Południowej. Taki interkontynentalny turniej miałby się odbywać co cztery lata.

Skąd taki pomysł? Taka formuła rozgrywek miałaby być odpowiedzią na plany FIFA, która chce, aby mistrzostwa świata odbywały się nie co cztery, ale co dwa lata. Temu pomysłowi sprzeciwia się CONMEBOL i UEFA. "Minimundial", jakim byłaby Liga Narodów co dwa lata, miałby być odpowiedzią na propozycję, jaką przedstawiła FIFA.

Więcej o: