Abramowicz żegna się z Chelsea i szykuje się na zakup innego klubu. Oto jego plan

Roman Abramowicz wkrótce oficjalnie sprzeda Chelsea, ale, jak informują Rosjanie, może kupić inny zespół. Chodzi o klub, który ma poważne kłopoty w związku z nałożonymi przez Zachód sankcjami.

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę wielu oligarchów potraciło część swoich majątków. Większość z nich zostało objętych sankcjami z państw zachodnich. Skutki ekonomiczne wojny dotknęły także kieszeń Romana Abramowicza. W zeszłym tygodniu bliski znajomy Władimira Putina oświadczył, że po 19 latach zdecydował się na sprzedaż Chelsea.

Zobacz wideo Polacy rozwiązali kontrakty z rosyjską organizacją. "Decyzję podjęliśmy w minutę"

Nasser Al-Khelaifi może trafić do więzenia. Prokuratura w Szwajcarii już działaNasser Al-Khelaifi może trafić do więzenia. Prokuratura w Szwajcarii już działa

Abramowicz kupi inny klub? "Da impuls do rozwoju"

Jak informuje rosyjski serwis "Match TV", oligarcha nie chce rezygnować z emocji związanych z kierowaniem klubu. Możliwe jest, że zainwestuje w inny zespół. Oczywiście, w grę wchodzą tylko rosyjskie ekipy. Opowiedział o tym prawnik Abramowicza Aleksander Dobrowinski. - Mówią, że jego oczy są skierowane na rosyjski futbol. O który dokładnie klub chodzi? Krążą plotki, ale jest też tajemnica prawnika – uśmiechnął się Rosjanin.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl

O jakim klubie mowa? Według rosyjskich dziennikarzy chodzi najprawdopodobniej o CSKA. Moskiewski klub należy do państwowej korporacji VEB. Została ona objęta sankcjami. Zachód zamroził wszystkie aktywa tej firmy, które znajdują się w jurysdykcji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Firma nie może zawierać żadnych transakcji ani w dolarach, ani w euro. CSKA nie ma również szans na to, aby pozyskać jakiegokolwiek sponsora z USA czy Europy. Sankcje zostały bowiem również nałożone na wszystkie spółki zależne, w tym CSKA.

Ołeksandr ZinczenkoZinczenko wrzucił zdjęcie Lewandowskiego. "FIFA, brawo. A rosyjski okręcie wojenny, idź w c**j"

- CSKA jest objęta sankcjami ze względu na VEB. Jeśli Abramowicz kupi klub, to sankcje przestaną obowiązywać. Przybycie Abramowicza da impuls do rozwoju, będzie profesjonalne zarządzanie, którego brakuje – twierdzi agent piłkarski Dmitrij Selyuk w rozmowie z "Match TV".

Abramowicz odmienił Chelsea, ale i swój wizerunek

W 2003 roku Abramowicz kupił Chelsea za 140 milionów euro i stał się jednym z pierwszych miliarderów bawiących się w futbol.  Za jego prezesury klub zdobył 21 tytułów, pięciokrotnie wygrywając Premier League, dwukrotnie Ligę Mistrzów i raz Ligę Europy. Klub w tym sezonie zdobył też Superpuchar Europy oraz klubowe mistrzostwo świata. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że Rosjanin po części chciał po prostu polepszyć swój wizerunek, dzięki inwestycjom sportowym. Anglicy określają ten mechanizm słowem "sportswashing". 

Tym bardziej warto się nad tym zastanowić, gdy czyta się najnowsze doniesienia "Daily Mail". Brytyjski dziennik twierdzi, że firma, w której Abramowicz miał spore udziały, zajmowała się między innymi produkcją stali do... czołgów, które 24 lutego wkroczyły na teren Ukrainy.

Więcej o: