Szwedzi wściekli na decyzję FIFA? Wskazują przewagę Polaków

We wtorek FIFA podjęła ostateczną decyzję o ukaraniu Rosji walkowerem za mecz barażowy z reprezentacją Polski. Oznacza to, że nasi kadrowicze awansują bezpośrednio do finału. Z tą decyzją nie zgadzają się jednak Szwedzi, którzy wskazują na to, że Polska będzie miała więcej czasu na przygotowania.

Pierwsze decyzje ws. rosyjskich sportowców po inwazji Rosji na Ukrainę zostały już podjęte. FIFA i UEFA zawiesiły rosyjskie kluby i reprezentację, FIVB pozbawiła Rosję prawa do organizacji tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy, a Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski nie odpuścił rosyjskich paraolimpijczyków do igrzysk w Pekinie.

Zobacz wideo Polacy rozwiązali kontrakty z rosyjską organizacją. "Decyzję podjęliśmy w minutę"

Dla Polaków najważniejsza była jednak decyzja FIFA. Reprezentacja Polski za wszelką cenę nie chciała grać z Rosją w barażach o awans na mistrzostwa świata w Katarze, długo jednak nie było wiadomo: co dalej? Federacja długo zwlekała z decyzją, czy Polska dostanie walkowera, czy może zmierzy się z innym rywalem. Ostatecznie we wtorek podjęto decyzję o walkowerze i awansie polskiej kadry do finału baraży.

Szwedzi oburzeni. Nie chcą walkowera dla reprezentacji Polski

Decyzja spotkała się z ogromnym oburzeniem Szwedów, którzy mogą być rywalami Polaków w decydującym starciu o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Przedstawiciele tamtejszego związku uważają, że decyzja jest niesprawiedliwa i Polacy powinni zagrać z kimś innym, a nie dostawać walkowera. 

- Postawiliśmy sprawę jasno i w kontakcie z FIFA informowaliśmy o tym, jak patrzymy na nadchodzące baraże. Uważamy, że sportowo najrozsądniejsze i najsprawiedliwsze byłoby, gdyby Polska dostała nowego rywala w półfinale - powiedział sekretarz generalny szwedzkiej federacji Hakan Sjoestrand. - Rozumiemy, że jest to trudna zagwozdka dla FIFA, niemniej jednak powinna obowiązywać zasada grania na tych samych warunkach, czyli rozegrania i wygrania dwóch meczów. Teraz Polska uzyska przewagę w finale baraży - dodał.

W podobnym tonie na temat walkowera dla reprezentacji Polski wypowiedział się także selekcjoner reprezentacji Szwecji. - FIFA podjęła w końcu słuszną decyzję, jeśli chodzi o Rosję, ale jest ona całkowicie niewłaściwa ze sportowego punktu widzenia. Skupiamy się jednak wyłącznie na meczu z Czechami. Chcemy pojechać na mistrzostwa świata i zrobimy wszystko, aby tam się dostać - zapowiedział Janne Andersson.

Spotkanie finałowe baraży o awans na mistrzostwa świata w Katarze odbędzie się 29 marca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.