Ukraińska legenda wykorzystuje inwazję Rosjan. "Nie będzie płacił na córki przez sankcje"

Anatolij Tymoszczuk nie tylko nie skrytykował Rosjan za inwazję na Ukrainę, ale wciąż pracuje dla Zenita Sankt Petersburg. Ale to nie wszystko. Teraz okazuje się, że legenda ukraińskiego futbolu nie zamierza płacić alimentów... na swoje córki.

Po kilku latach zamrożonej wojny, Rosjanie znów w otwarty sposób zaatakowali Ukrainę. Wojsko Władimira Putina niszczy miasta i zabija ludność cywilną. Wielu ukraińskich sportowców, na czele z braćmi Kliczko i Ołeksandrem Usykiem, założyło mundury i broni ojczyzny. Inni wspierają kraj chociaż w mediach społecznościowych. A Anatolij Tymoszczuk, jeden z najbardziej utytułowanych ukraińskich piłkarzy w historii, wciąż pozostaje w Rosji.

Zobacz wideo Warszawska Arena Ursynów przekazana do dyspozycji uchodźców

Były zawodnik Bayernu Monachium jest pracownikiem Zenitu Sankt Petersburg. Ukrainiec, który grał w klubie w latach 2007-2009 oraz 2013-2015, od 2017 roku pracuje w nim w roli asystenta trenera pierwszej drużyny. I na razie nie komentuje politycznych wydarzeń. 

Zachowanie Tymoszczuka skrytykował inny z byłych reprezentantów Ukrainy, Jewhen Łewczenko. - Rosjanie, wy boicie się wychodzić z domów? Przecież to Ukraińcy leżą pod waszymi czołgami. Tola, jesteś z Ukrainy, jak możesz milczeć i dalej tam pracować? Razem graliśmy w reprezentacji, z dumą nosiliśmy jej koszulkę, słuchaliśmy hymnu. Wspólnie wygrywaliśmy i przegrywaliśmy, a teraz po prostu milczysz? Jak możesz z tym żyć? - pytał Łewczenko, który jest ośmiokrotnym reprezentantem Ukrainy. Okazuje się, że zarzutów wobec Tymoszczuka można mieć więcej.

Tymoszczuk nie zamierza utrzymywać...  swoich córek. - Z powodu sankcji wobec Rosji dotyczących transakcji płatniczych nasz klient prawdopodobnie nie będzie w stanie zapłacić za utrzymanie swoich córek Noah i Mia, dopóki sankcje te będą obowiązywać - poinformował adwokat piłkarza w oficjalnym sądowym piśmie, a historię przybliża "Bild".

Tymoszczuk, legenda ukraińskiej piłki

Tymoszczuk to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tego kraju. W reprezentacji zagrał aż 144 mecze, wystąpił na mundialu w 2006 roku, gdzie Ukraina doszła do ćwierćfinału oraz na Euro 2012 i 2016. Karierę w kadrze Tymoszczuk zakończył po przegranym meczu z Polską (0:1) w Marsylii, w którym zagrał przez minutę.

W piłkarskiej karierze Ukrainiec zdobył trzy mistrzostwa swojego kraju, po dwa tytuły mistrza Niemiec oraz Rosji. Z Bayernem trzykrotnie grał w finale Ligi Mistrzów, wygrywając ją w 2013 roku. Z Zenitem sięgnął zaś po Puchar UEFA. Najlepszy piłkarz Ukrainy z 2006 i 2007 roku otrzymał też wiele medali rangi państwowej za wybitne osiągnięcia w sporcie.

Więcej o: