Porażające zniszczenia. Serhij Pałkin pokazał skalę. "Rosjanie stali się nazistami"

W rosyjskiej agresji na Ukrainę zginął trener dzieci Szachtara Donieck. Dyrektor generalny klubu - Serhij Pałkin - zaapelował do Rosjan o zakończenie działań wojennych w jego ojczyźnie.

"Rosjanie, którzy niegdyś stawiali opór nazistom, dziś sami się nimi stali. (...) Rosjanie zabijają Ukraińców. Wczoraj zginął nasz pracownik. To był trener dzieci. Został zabity odłamkiem rosyjskiego pocisku" - napisał Serhij Pałkin na Facebooku.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

I dodał: "Zatrzymajcie to szaleństwo! Nie milczcie w tej sprawie, bo w innym przypadku to będzie wasza osobista porażka. Porażka, o której będą pamiętać kolejne pokolenia i taka, której nie da się wymazać z historii. Każdy z was będzie winny i poniesie odpowiedzialność za popełnione zbrodnie. Zobaczcie, co wasze wojska robią z naszymi miastami!".

Trener Szachtara nie żyje

Szachtar to klub, który przez wojnę cierpi już osiem lat. Wszystko zaczęło się w 2014 roku przez wojnę w Donbasie. W trakcie rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy zniszczona została Donbas Arena, na której od 2009 roku Szachtar grał swoje mecze.

Jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie Wschodniej został zamknięty w maju 2014 roku, czyli zaledwie miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Od tamtej pory Szachtar swoje mecze w lidze ukraińskiej i europejskich pucharach grał na stadionie olimpijskim w Kijowie.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Szachtar to 13-krotny mistrz Ukrainy. Więcej tytułów ma jedynie Dynamo Kijów. Klub z Doniecka 13-krotnie sięgał też po puchar kraju i pod tym względem jest jego rekordzistą. 

Po 18 kolejkach ukraińskiej ekstraklasy w tym sezonie Szachtar prowadził w tabeli z 47 punktami na koncie i dwoma punktami przewagi nad Dynamem Kijów. Rozgrywki zostały jednak wstrzymane z powodu kolejnej, rosyjskiej agresji na kraj.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.