"Jak możesz z tym żyć?". Łewczenko atakuje Anatolija Tymoszczuka, ukraińską legendę

Były reprezentant Ukrainy - Jewhen Łewczenko - uderzył w legendę tamtejszego futbolu - Anatolija Tymoszczuka - który wciąż pozostaje w Rosji mimo agresji tego kraju na jego ojczyznę. - Jak możesz z tym żyć? - dopytywał Łewczenko.

Już od ponad tygodnia trwa rosyjska agresja na Ukrainę. W związku z militarną napaścią na naszych wschodnich sąsiadów sportowcy z Rosji zostali wykluczeni niemal ze wszystkich największych organizacji sportowych na świecie. Rosjanie zostali m.in. zawieszeni przez FIFA i UEFA, przez co ich reprezentacja nie zagra z Polską w barażu o awans na mistrzostwa świata.

Zobacz wideo Tak wyglądała ewakuacja Kędziory z Kijowa. Błyskawiczna reakcja

Wielu sportowców z Rosji, mimo zdecydowanych decyzji całego świata, wspiera ukraińskich kolegów i koleżanki, sprzeciwiając się wojnie i działaniom Władimira Putina. Co ciekawe, nie wszyscy Ukraińcy odcięli się jednak od Rosjan i ich kraju.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Jedną z takich osób jest były piłkarz m.in. Bayernu Monachium - Anatolij Tymoszczuk - który wciąż pozostaje pracownikiem Zenitu Sankt Petersburg. Ukrainiec, który grał w klubie w latach 2007-2009 oraz 2013-2015, od 2017 roku pracuje w nim w roli asystenta trenera pierwszej drużyny.

Były reprezentant Ukrainy uderza w legendę

Zachowanie Tymoszczuka skrytykował inny z byłych reprezentantów Ukrainy, Jewhen Łewczenko. - Rosjanie, wy boicie się wychodzić z domów? Przecież to Ukraińcy leżą pod waszymi czołgami. Tola, jesteś z Ukrainy, jak możesz milczeć i dalej tam pracować? Razem graliśmy w reprezentacji, z dumą nosiliśmy jej koszulkę, słuchaliśmy hymnu. Wspólnie wygrywaliśmy i przegrywaliśmy, a teraz po prostu milczysz? Jak możesz z tym żyć? - pytał Łewczenko, który jest ośmiokrotnym reprezentantem Ukrainy.

Tymoszczuk to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tego kraju. W reprezentacji zagrał aż 144 mecze, wystąpił na mundialu w 2006 roku, gdzie Ukraina doszła do ćwierćfinału oraz na Euro 2012 i 2016. Karierę w kadrze Tymoszczuk zakończył po przegranym meczu z Polską (0:1) w Marsylii, w którym zagrał przez minutę.

W piłkarskiej karierze Ukrainiec zdobył trzy mistrzostwa swojego kraju, po dwa tytuły mistrza Niemiec oraz Rosji. Z Bayernem trzykrotnie grał w finale Ligi Mistrzów, wygrywając ją w 2013 roku. Z Zenitem sięgnął zaś po Puchar UEFA. Najlepszy piłkarz Ukrainy z 2006 i 2007 roku otrzymał też wiele medali rangi państwowej za wybitne osiągnięcia w sporcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.