Absurd. Rosjanie oburzeni decyzją UEFA. "Naruszenie zasad sportu"

- Uważamy, że decyzja o przeniesieniu miejsca finału była podyktowana względami politycznymi. To naruszenie zasad sportu - czytamy w oświadczeniu Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. To reakcja rosyjskich działaczy na decyzje Komitetu Wykonawczego UEFA związane z inwazją na Ukrainę.

Czwartek 24 lutego stał się najgorszym dniem w historii powojennej Europy. O godzinie 5:00 czasu lokalnego Federacja Rosyjska rozpoczęła pełną inwazję na Ukrainę z kilku kierunków, w tym z Białorusi. Niemal na całym terenie państwa ukraińskiego trwają walki z najeźdźcą, a rosyjskie bomby wbrew zapewnieniom spadają nie tylko na cele wojskowe, ale także cywilne.

Zobacz wideo Były król strzelców ekstraklasy może skończyć karierę. "Jestem pół roku bez grania"

W związku z tymi wydarzeniami na całym świecie rozpoczęła się głośna dyskusja na temat całkowitej izolacji Rosji w strukturach sportowych. Zaczęło się od piłki nożnej, ponieważ UEFA i FIFA są mocno wspierane przez rosyjskie pieniądze. 

Arkadiusz MilikZnamy pary 1/8 finału LKE. Milik i Zalewski dobrze trafili

UEFA podjęła decyzje na temat finału Ligi Mistrzów. Rosjanie oburzeni

UEFA zareagowała w czwartek, informując o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego. To odbyło się w piątek i podjęto na nim decyzję o przeniesienie tegorocznego finału Ligi Mistrzów z Petersburga do Paryża. Oprócz tego nakazano drużynom rosyjskim i ukraińskim rozgrywanie meczów w rozgrywkach europejskich na neutralnym terenie. 

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>

Te decyzje bardzo nie spodobały się Rosyjskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który stanowczo zareagował na tę decyzję UEFA. "Rosyjski Związek Piłki Nożnej od dawna działa jako wiarygodny partner UEFA, nie tylko wypełniając wszystkie niezbędne zobowiązania, ale także oferując i zapewniając kompleksowe wsparcie przy realizacji nowych projektów i organizowaniu największych rozgrywek. Najważniejszym i najbardziej prestiżowym z nich miał być finał Ligi Mistrzów UEFA w Petersburgu" - czytamy w oświadczeniu.

"Uważamy, że decyzja o przeniesieniu miejsca finału była podyktowana względami politycznymi. RFU zawsze trzymała się zasady "sport jest poza polityką", dlatego nie może poprzeć tej decyzji. RFU nie popiera również decyzji o przeniesieniu meczów z udziałem rosyjskich drużyn na neutralny teren, co jest naruszeniem zasad sportu i naruszeniem interesów zawodników, trenerów i kibiców" - dodano.

Duży transfer Lokomotiwu zablokowany przez inwazję. Duży transfer Lokomotiwu zablokowany przez inwazję. "Nie mogliśmy tego zrobić"

Nadal nie wiadomo natomiast, co z meczem Polska - Rosja w barażach o awans na mundial w Katarze. Decyzja dotycząca tego spotkania zależy nie od UEFA a od FIFA, która w dalszym ciągu nie zajęła ostatecznego stanowiska w tej sprawie.

Więcej o: