Na mundial czekają 36 lat. Praktycznie mają już awans. Rewelacja eliminacji

Reprezentacja Kanady jest jedną z największych niespodzianek kwalifikacji do tegorocznego mundialu w strefie CONCACAF. W piątek pokonała na wyjeździe 2:0 drużynę Hondurasu, dzięki czemu znacząco przybliżyła się do wyjazdu na mistrzostwa świata w Katarze.

Przed rozpoczęciem eliminacji w strefie CONCACAF wielu spodziewało się, że absolutnym faworytem będą Stany Zjednoczone i Meksyk. Kanada nie znajdowała się w tym gronie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w nowym formacie rozpoczynała drogę na mundial już od pierwszej rundy.

Zobacz wideo Kto nowym trenerem reprezentacji Polski? Cezary Kulesza gościem Sport.pl LIVE [START O 20.00]

Brutalny atak Ekwador - BrazyliaSzalony mecz Brazylii. Najpierw bandycki faul, a potem się zaczęło [WIDEO]

Kanada rewelacją kwalifikacji w strefie CONCACAF

W pierwszej rundzie kwalifikacji Kanadyjczycy bez większego problemu zajęli pierwsze miejsce w grupie B z kompletem punktów, strzelając w meczach z Surinamem, Bermudami, Arubą i Kajmanami aż 27 bramek. W drugiej rundzie przyszło im się zmierzyć w dwumeczu z Haiti i tym razem również byli lepsi. Dzięki zwycięstwom 1:0 i 3:0 awansowali do trzeciej rundy eliminacji.

W ostatnią fazę kwalifikacji do katarskiego mundialu Kanada weszła całkiem dobrze. W pierwszych pięciu kolejkach zanotował cztery remisy i jedno zwycięstwo, ale miała już za sobą dwa najtrudniejsze wyjazdy - do Stanów Zjednoczonych i Meksyku (oba mecze zakończyły się remisami 1:1).

Kanada coraz bliżej awansu

W piątkową noc polskiego czasu Kanada wykonała kolejny duży krok w stronę awansu na mistrzostwa świata. Zwycięstwo 2:0 nad Hondurasem sprawiło, że reprezentacja prowadzona przez Johna Herdmana otrzymała prowadzenie w tabeli strefy CONCACAF. Nad Stanami Zjednoczonymi kanadyjscy piłkarze mają jeden punkt przewagi, a nad Meksykiem dwa. Awans na mistrzostwa świata uzyskają trzy najlepsze ekipy, zaś czwarta w tabeli zagra w barażu interkontynentalnym.

Tabela el. MŚ 2022 strefy CONCACAF

  1. Kanada - 19 pkt, bramki: 15:5
  2. USA - 18 pkt, 13:5
  3. Meksyk - 17 pkt, 13:8
  4. Panama - 14 pkt, 11:10
  5. Kostaryka - 12 pkt, 7:7
  6. Jamajka - 7 pkt, 7:12
  7. Salwador - 6 pkt, 4:11
  8. Honduras - 3 pkt, 5:17

Decydujące w kontekście ewentualnego udziału na mundialu może być najbliższe spotkanie, w którym Kanada zagra u siebie ze Stanami Zjednoczonymi. Bezpośrednie starcie sąsiadów w tabeli odbędzie się w niedzielę 30 stycznia o godzinie 21:05 polskiego czasu.

Iran zapewnił sobie awans na MŚ 2022 w KatarzeKolejna reprezentacja zapewniła sobie awans na MŚ 2022. Trzeci mundial z rzędu

Według wyliczeń zamieszczonych na profilu We Global Football na Twitterze Kanada ma aż 99,5 proc. szans na awans na mundial. Wcześniej reprezentacja ta grała na mistrzostwach świata tylko raz - w 1986 roku. Zakończyła wówczas zmagania już na fazie grupowej po porażkach z Francją, ZSRR i Węgrami. Wychodzi zatem na to, że najpewniej końca dobiegnie 36-letni okres oczekiwania przez kibiców na udział w mistrzostwach świata.

Po tym meczu Kanadę będą czekały jeszcze cztery teoretycznie łatwiejsze spotkania. 3 lutego zagra na wyjeździe z Salwadorem, a pod koniec marca czekają ją wyjazdowe starcia z Kostaryką i Panamą, a także domowy mecz z Jamajką.

Więcej o: