Nowe obostrzenia w polskim sporcie. Weryfikacja certyfikatów

Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska ogłosili we wtorek nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Zgodnie z nowymi zasadami, od 15 grudnia wprowadzony zostanie limit kibiców na stadionach - z dotychczasowych 50% do 30%.

Wraz z ogłoszeniem nowych przepisów szefowie resortu przekazali ponadto informację, że możliwe będzie przekroczenie tych limitów dla osób zaszczepionych. Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy podmiot organizujący wydarzenie będzie w stanie wykazać, że weryfikuje paszporty covidowe.

Zobacz wideo Europa ma problem z wygraną Messiego. "Wszyscy mamy europocentryzm. Nie zauważamy jednej rzeczy"

Wojciech Łobodziński w meczu Polska - BelgiaZapomniany ulubieniec Beenhakkera robi furorę! Szturm na ekstraklasę

Kluby muszą weryfikować certyfikaty

- Musimy podjąć bardziej radykalne decyzje. Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, któremu będzie towarzyszyć obniżenie limitów z 50% do 30%. Najważniejsze jest to, żeby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. W innym wypadku nie ma możliwości przekraczania tego limitu - powiedział Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał przy tym, że każdy pracownik będzie miał możliwość przeprowadzenia testu. W okresie oczekiwania na wynik nie będzie trzeba poddawać się obowiązkowej kwarantannie.

Kibice wciąż mogą zapełniać stadiony

Biorąc pod uwagę obowiązujące do tej pory przepisy, które zakładały, że stadiony mogą się wypełnić w 50% (nie dotyczyło to osób zaszczepionych), w najbliższej kolejce ekstraklasy wcale nie musi dojść do radykalnych zmian. Jeśli tylko klub sprzeda wszystkie wejściówki na dane spotkanie, a 70% kibiców okaże paszport covidowy, obiekty wciąż będą mogły się zapełniać w całości.

Sebastian Szymański brutalnie sfaulowany w meczu ligi rosyjskiej. Źródło: https://twitter.com/Oskar_M04/status/1467489774760083466/photo/1Szymański to "człowiek z gumy". Najnowsze informacje po brutalnym faulu na Polaku

Biorąc pod uwagę, że nowe przepisy wejdą w życie od 15 grudnia obejmą one ostatnią kolejkę jesiennej rundy polskiej ekstraklasy. Odbędzie się ona w dniach 17-19 grudnia. Potem rozpocznie się przerwa zimowa, po której piłkarze wrócą na boiska na początku lutego.

Więcej o: